American Cocker Papağanı Özellikleri ve Bakımı

American Cocker Papağanı Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
36 - 38 cm
Ağırlık
10 - 13 kilo
Yaşam Süresi
12 - 15 yıl

Amerikan Cocker Spaniel, Amerikalı olan bu köpek ırkının kökeni İngiltere olarak bilinmektedir. 1800’lü yıllarda İngiliz Cocker Spaniel Amerika’ya getirildi. İngiliz Cocker’ları Amerika’da av ve iklim şartlarından dolayı tüylerinde kısalmalar meydana gelmiştir. Aralarında oluşan büyük farklardan dolayı Amerikan ve İngiliz Cocker’lar iki ülkede de tescil edilmeye başlanmıştır. Oyun sever ve dostça yaklaşımları sayesinde sahiplerinin çok kolay bir şekilde sevgisini kazanmayı başarmıştır. Sakin yapıya sahip olan bu köpekler, iyi huylu ve vurdum duymazdır. Irklarının başında av köpeği olarak kullanılan bu köpeklerin avcı yetenekleri son derece gelişmiştir. 

Amerikan Cocker Genel Özellikleri


Ortalama Yaşam Süresi: 12-15 yıl arasıdır.
Köken: Amerika
Ağırlık: Erkekleri ortalama 10-13kg olur. Dişileri ortalama 10-13kg ağırlığında olur.
Boy: Erkekleri ortalama 38 cm olurken, dişileri ise 36-37 cm olabilirler. 
Kullanım: Bu köpeklere bakarken spor ve şov köpeği olarak kullanabilirsiniz. 
   İngiliz Spaniel, yedi farklı ırkta yer almaktadır. Bu Irklar; Cocker, Clumber, Sussex, Welsh Springer, İrlanda Su Spaniel İngiliz Springer ve Field olarak sıralanabilir. İngiliz Cocker Spaniel, uzun zamanlar öncesinden getirilen Spaniellerden üretilmiştir. 
Kökenleri avcılığa dayanan bu köpek türleri, 1940 senesinde Kanada ve Amerika köpek kulüpleri tarafından çeşitli bir ırk olarak kabul edilmiştir. 
Hareketli ve narin bir yapıya sahip olan bu köpek türleri günümüzde evlerde bir dost olarak bakılabilecek köpek ırkları arasında en çok tercih edilenler arasındadır. 

Amerikan Cocker Karakter Yapıları


Bu ırka sahip olan köpekler, karakter açısından dost canlısı olan bu köpekler, enerjik bir yapıya sahiplerdir. Oyun oynamayı çok severler ve bu ırklar sahipleriyle zaman geçirebilirler. Aile içinde mutluluk saçan ve kendilerini sahiplerine çok sevdirmeyi başaran ırklardır. Zeki ve sevgi dolu olan bu ırkları eğitmek son derece zordur. Bu köpek ırklarını eğitmek istediğiniz zaman hazırlanan program çok sıkı bir şekilde takip edilmeli ve uygulanmalıdır. Ailesine çok düşkün olan Cocker ırkı yabancılara karşı çok mesafeli yaklaşır ve onlar ile çok zaman geçiremezler. Çok zeki olan Cocker ırkı kimi zaman sahiplerini zorlayabilir. Bu gibi durumlarda Cocker sahiplerinden sevgi ve şefkat beklerler. Kendilerini sevdirmeyi seven bu köpekler enerji seviyeleri yüksektir. Evde kendisine yakın hissettiği bir bireye çok bağlanırlar. Herkese aynı oranda bağlılık göstermezler. Özellikle çocuklar ile arası çok iyi olan Cocker ırkı çoğu çocuk ile yakın teması sever ve oyun oynamak ister. Havlamayı seven bu köpek ırkı sürekli havlayan bir sosyal köpek ırkıdır. 


Amerikan Cocker Nasıl Görünür 


Yavru İngiliz Cocker Spaniel köpekleri, çok fazla hareketli ve sürekli oyun oynamak isteyen köpeklerdir. Fazlası ile neşeli ve etrafına da neşe saçan yavrulardır. Ev ortamında yaşamaya çok kolay bir şekilde alışabilir ve uyum sağlayabilirler. Yavruların büyüme dönemleri olduğu için meraklı bir yapıya sahiptirler. Sürekli gördükleri şeyleri koklayıp ısırmayı denerler. Bu sayede çevresindeki nesneleri öğrenirler. Keşfetmeyi seven bu yavrular, sahiplerine karşı çok sadıktırlar. Tüyleri yumuşak bir yapıya sahiptir ve ipeksi bir dokusu vardır. Kubbeli bir kafa yapısı bulunur. Hareketli köpek olduğu için egzersize ihtiyaç duyarlar. Ağırlıkları büyüdükçe erkeklerinde 13-16 kilogram olurken dişilerde ise 12-15 kilogram ağırlığa ulaşır. Cocker ırkının boyları ise erkeklerde 38-43cm olurken dişilerde ise 36-41cm arasında değişmektedir.

Amerikan Cocker Bakımı


Yavru İngiliz Cocker Spaniel köpekler, beslenmeye son derece dikkat etmelilerdir. Cocker ırkı yaşlarına uygun olan besleyici ve onlar için sağlıklı besin içeren mamalar tüketmelilerdir. Yemek artıklarını yemesi durumunda, sindirim sistemleri bozulabileceği için kesinlikle verilmemelidir. Pişmiş kemiklerden ve yüksek yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır ve asla Cocker ırkına verilmemelidir. Sindirim sistemleri çok hassas olan bu ırkların beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Suları sürekli istedikleri zaman ulaşabileceği bölgelerde olmalıdır ve daima taze su tüketmelilerdir. Susuz ve aç bırakıldıklarında halsiz düşebilirler. Tüylerinin temizlenmesine ve bakımına özen gösterilmelidir. Uzun tüylü olan Cocker ırkı biraz ilgi ve uğraş isteyen bir bakım gerektirir. Cocker ırkının tüylerini her gün sabah akşam taramakta fayda vardır. Yabancı maddeleri tüylerine sürmekten kaçının ve kimyasaldan uzak durmaya özen gösterin. Aksi taktirde ipeksi yapıya sahip olan tüylerine zarar verebilir. Dikkatli ve özenli bir şekilde banyo yaptırılmalıdır. Banyo sırasında gözlerine kimyasal kaçmasını engellemeniz gerekir. Hassas ve narin olan bu ırk için bilmediğiniz durumları veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Cocker ırkının sağlık ve periyodik kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırmanız gerekir. Her türlü şeyden hastalık kapabilen Cocker ırkı temiz ve bakımlı olmalıdır.
 

Karakteristik

Uyum Sağlama
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Kıl Dökme Seviyesi
Eğitebilirlik
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Yolculuk Rahatlğı
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]