Border Collie Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Border Collie Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
40-50 cm
Ağırlık
14-25 kilo
Yaşam Süresi
10 - 15 yıl

BORDER COLLIE KÖPEK IRKI

Border Colliler, ilk olarak İskoçya ve İngiltere sınır bölgesine ortaya çıkmışlardır. Çiftçilik ile uğraşan insanlar, bu tepelik arazilerde koyun sürülerine bakabilecek ve uzun araziler arası yorulmadan koşabilecek Border Collie cinsini yarattılar. Daha sonra ise döneminin kraliçesi olan Victoria yapmış olduğu bir seyahatte bu köpeklere rastlar ve çok sever. Bu nedenle ırk popülerleşmeye başlar. Şu an bile hala dünyanın en popüler ırkları arasında ismini sıkça duyabileceğiniz bu cins köpekler, en iyi koyun güden köpek ünvanını almış olan çoban köpekleridir.

Border Collieler'in Fiziksel ve Kişilik Özellikleri

- Dalgalı gür saçları, geniş kafası, siyah burnu, mavi ya da kahverengi gözleri olan bu ırk, oldukça zarif bir görünüme sahiptirler.

- Türünün kabul edilen renkleri ise siyah-beyaz, mavi-beyaz, siyah-üç renk, kahverengi-üç renk, siyah-üç renk, kremi leylak, altın ya da kırmızı mühürlü bir renktir.

- Erkeklerde 51-58 cm, dişilerde ise 46-53 cm boy oranına sahiptirler. Kiloları ise 14-21 arası değişkenlik gösterebilir.

- Ortalama olarak 10 ile 15 sene arası bir ömürleri vardır.

- Çalışmaktan ve insanlarla vakit geçirmekten hoşlanırlar.

- Çok güçlü yapıları vardır ve sadece koyun sürülerini değil diğer arama ve kurtarma çalışmalarında da aktif rol oynarlar.

- Tam bir iz sürücüdürler.

- Her zaman halkın taktirini kazanmış iyi niyetli ve mutlu bir kişiliğe sahiptirler.

- Son derece eğitilebilir köpeklerdir ve köpek türleri arasında en zeki tür olarak bilinirler.

- Komutlara karşı her zaman duyarlı davranırlar ve çok fazla komut öğrenebilirler.

Border Colliler'in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diğer cins köpek dostlarımızın olduğu gibi, Border Collie köpeklerinin de her zaman sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için düzenli bir bakıma ihtiyaçları vardır. Özellikle ciltlerinin her daim güzel ve sağlıklı kalabilmesi için sürekli olarak taranması gerekir. Yılda birkaç defa banyo yapmaları uygundur. Çok hareketli bir yapıya sahip oldukları için kulaklarının içi toz ve pislik dolabiliyor, dolayısıyla haftada bir iki kez ıslak bir bez ile temizlenebilir. Ağız enfeksiyonlarının önlemek için haftada birkaç kere dişlerini fırçalamak faydalı olacaktır. Enerjilerini atmak için ise düzenli olarak egzersiz yaptırmak, koşturmak ve yürüyüşe çıkarmak oldukça önemlidir.

Sosyal Yaşamları Nasıldır?

Border Colliler son derece sosyal kişilikleri ile dikkat çekseler de çocuklarla bir araya getirebilmeleri için ufak yaştan itibaren aileye dahil edilmiş olmaları gerekmektedir. Bunun yanında iyi bir eğitim almış olmaları çok önemlidir. Çocuklara karşı çok nazik ve kibar davranışlar sergileyen border collieler, istemsizce de olsa çarpma ile zarar verebilirler. Elbette siz önceden çocuğunuza köpeği ile nasıl iletişim kurması gerektiğini öğretmelisiniz. Köpeğin kulak, kuyruk gibi organlarının çekilmesi onu saldırgan bir hale getirebilir, dikkatli olmak da fayda var. Başka hayvanlar ile arası ne iyi ne de kötüdür. İyi ve sıkı bir dostluk kurabilmesi için diğer evcil hayvanlar ile yavrulunğudan beri temas halinde olması gerekebilir. Yabancılara karşı her zaman dikkatli ve korumacı davranışlar sergiler.

Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Border Collie cinsi köpekler, beslenmesi en kolay ırklar arasındadır. Sağlıklı kalabilmeleri için mutlaka kuru mama ile beslenmiş olmaları gerekir. Günde iki öğün onlar için yeterli olacaktır. Ultra sağlığa kavuşması için ek olarak vitamin de verebilirsiniz. Border Collie gibi ırkların ev yemekleri ile beslenmesi pek tavsiye edilmiyor. Köpeğinizin sağlıklı ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmesini istiyorsanız kuru mama ve vitaminler ile düzenli olarak besleyebilirsiniz.

 

Karakteristik

Uyum Sağlama
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Kıl Dökme Seviyesi
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Eğitebilirlik
Ses Çıkarma Potansiyeli
Yolculuk Rahatlğı
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]