Bulldog Köpeği Cinsi ve Özellikleri

Bulldog Köpeği Cinsi ve Özellikleri
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
31-40 cm
Ağırlık
18-25 kilo
Yaşam Süresi
10-15 yıl

BULLDOG KÖPEK IRKI

  İlk olarak İngiltere'de görülmüş olan Bulldog köpek ırkı Mastiff köpek ırkından gelir. Önceleri boğa dövüşlerinde kullanılmış olan bu ırk, kavgaya meyilli bir haldedir. İnsanların yanlış eğitmesi sonucunda saldırgan hayvan haline gelen Bulldoglar, son derece insancıl bir canlı olması ile de bilinir. Günümüzde çok tercih edilen köpek ırkları arasında yer alan Bulldoglar, 1890 senesinde Amerikan Kennel Kulübü vasıtasıyla cins tür olarak kabul edilmiştir.

  Vahşi bir geçmişi bulunan Bulldoglar, atalarına benzemeyen bir şekilde aile dostu olmayı başarmışlardır. Vahşi görünümlerine rağmen, son derece şefkatli, sevecen ve nazik kişilikleri bulunan bu ırklar, iyi bir sosyalleştirmeyle çevresine asla zarar vermeyecektir. Günümüzde en popüler ırklardan biri olarak anılır.

Bulldog Köpek Kişiliği ve Özellikleri

  Her ne kadar korkunç görünüme sahip olsalar da oldukça tatlı sevecen hayvanlardır. Aile köpeği olarak tercih edilen bu ırkın diğer özellikleri aşağıda belirtildiği gibidir:

- Bazen inatçı kişiliğe bürünebilirler.

- Kalın ve geniş bir vücuda sahiplerdir. Kısa bacakları vardır.

- Orta büyüklüğe sahip gözleri vardır, kulakları aşağı doğru uzanır.

- Kahve, beyaz ve kırmızı renkleri karışımında kürkleri vardır.

- 10 ile 15 sene arası bir yaşam ömürleri vardır.

- İnsanların etrafında dolanmaktan ve bulunmaktan oldukça hoşlanırlar.

- Hassas ve nazik davranışları vardır.

- Fazla üzerine gidilmesi sonucunda baskın kişiliğini de görmek mümkün olacaktır.

- Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve mutsuz olabilirler.

- Her yaştan çocuk ile anlaşabilirler, sadık kişiliğe sahiplerdir.

- Eğitime oldukça açık olan bu ırk, çok havlamaz.

- Yıl boyunca çok fazla tüy dökebilirler.

Bulldog Köpek Bakımı

  Diğer cinsler gibi Bulldogların da sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için düzenli bir bakım gerekmektedir. Düzenli olarak taranmak her zaman önemli bir unsurdur. Yılda birkaç defadan fazla banyo yaptırmamalısınız. Çok hareketli olmasından ötürü kulaklarında toz birikebiliyor, haftada bir iki kez silmeniz iyi olacaktır. Ağız enfeksiyonlarını önlemek için düzenli olarak dişleri fırçalanmalıdır. Bütün bunların dışında enerjisini atabilmesi için sokakta yürüyüş yaptırılmalıdır.

Sosyal Hayatı

 Son derece sosyal kişiliğe sahip olan Bulldoglar çocuklar ile bir araya getirilecekse yavruluktan itibaren ailede olmaları gerekir. İyi bir eğitim ile çocuklara ve aileye oldukça nazik olan bu tür, istemsizce küçük çocuklara zarar verebilir. Bu genelde çarpma ile meydana gelebilir. Kulak, kuyruk veya uzuvlarından çekilmesi durumunda sinirlenip saldırganlaşabilir. Diğer evcil hayvanlarla ise ufak yaştan beri tanışmış iseler iyi bir dostluk kurabilirler. Yabancı hayvanlara karşı her zaman dikkatli ve korumalı yaklaşırlar. Dışarıya çıkardığınızda kolay hakim olmak açısından mutlaka tasma takmanız tavsiye edilir.

Nasıl Beslenmelidir?

Bulldoglar genetik özellikleri dikkate alınarak beslenmelidir. Yavru olanları altı ile sekiz hafta boyunca süt ile beslenmelidir. Kilo almalarını engellemek için düzenli bir mama saati belirlemek gerekir. Günde üç öğün ortalama bir yetişkin Bulldog için yeterlidir. Yaş ilerledikçe öğünü ikiye hatta bire düşürebilirsiniz. Yavruları çok beslediğiniz taktirde obezliğe kadar ilerleyebilir. Sağlık açısından önemli olan ve kaçınılması gereken bazı besinler:

- Kuzu eti, somon, sığır eti veya tavuk eti gibi etler sağlıklı gıdalardır ve kemik gelişimine yardımcı olur.

- Proteinli bitkiler tüketmek obez sıkıntısını giderebilir. Bunlardan bazıları: mercimek, bezelye, nohut, kurutulmuş meyve gibi gıdalardır.

- Mısır ve soya içeren gıdaları tüketmek alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

- Çok baharat içeren yemekler bazen ishal ile sonuçlanabilir. Tuz tüketiminden de mutlaka kaçınmaları gerekir.

 

Karakteristik

Uyum Sağlama
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Kıl Dökme Seviyesi
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Yolculuk Rahatlğı
Eğitebilirlik
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]