Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Ağırlık
5 - 10 kilo
Yaşam Süresi
14 - 18 yıl

NORVEÇ ORMAN KEDİSİ

Norveç Orman kedisi doğal bir ırktır. Norveç’in soğuk ikliminden gelmişlerdir ve bu ırkın kökeni çok uzun yıllara dayanmaktadır. Vahşi doğanın kedileri olarak da adlandırılırlar. Gerçekten adının anlamını taşır, orman canlısıdır.

Norveç orman kedileri Vikingler zamanında dünyaya açılmışlardır. Bizans döneminde ise Anadolu’ya gelmişlerdir. Aynı zamanda Orta Doğu’da ve Avrupa’da da bu dönemlerde görülmeye başlanmıştır. Norveç orman kedileri eskiden sadece soylu ve yüksek rütbeli kesime ait aileler tarafından beslenmişlerdir. Şimdiki zamana baktığımızda bu kediler herkes tarafından beslenmeye başlanmıştır. Türkiye’de de en çok tercih edilen cins kediler arasında yer almaktadırlar.

Norveç orman kedileri 1970 yılında koruma altına alınmış ve aynı zamanda kedi ırkı statüsüne konulmuşlardır. Ortalama yaşam süreleri 14-18 yıl arasındadır.

NORVEÇ KEDİSİ CİNSİNİN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

Norveç orman kedilerinin beden yapıları kaslıdır. Güçlü bir beden yapısına sahiplerdir. Burunları uzundur. Gözleri badem gibidir ve kafa yapıları üçgendir. Vücut yapısındaki tüylere oranla bu kedilerin boyunlarındaki tüyler daha fazladır ve bu tüyler sakal gibi görünürler.

Norveç Orman kedilerinin bıyıkları uzundur ve belirgindir. Gözleri siyahtır. Kulakları her an herhangi bir sese odaklıymışçasına hep dik durur ve kulak uçları sivridir. Kulaklarının içi tüylerle doludur, kürklüdür.

Bu kendi cinsi diğer kedi cinslerine oranla oldukça büyüklerdir. Ön ve arka patileri oldukça iridir. Diğer kedi türlerine kıyaslanırsa onlardan bir iki kat daha büyüklerdir. Vücut ağırlıkları 9-10 kilogram arasında değişmektedir. Kuyrukları çok uzundur ve geniştir. Uzun ve yumuşak tüylere sahip olan kuyrukları daima diktir. Norveç orman kedileri hemen hemen her renkte karşımıza çıkabilirler. İstisnai olarak tarçın, leylak ve çikolata renklerinde de olabilirler.

NORVEÇ KEDİSİ CİNSİNİN DAVRANIŞLARI

Norveç Orman kedileri oldukça insancıllardır. Çok zariflerdir. Diğer türdeki kedilere oranla doğumdan itibaren olgunlaşma zamanları biraz uzun sürebilir. 4-5 yıl boyunca tıpkı bir bebek gibi davranabilirler. Tanımadıkları insanların yanındayken utangaç bir tavır sergilerler. Sahipleri tarafından sevilmekten ve sahiplerinin kucağında bebek gibi dolaşmaktan büyük keyif alırlar. Çok korkusuz ve usta avcılardır. Bundan dolayı oyuncaklarla oynarken bile oyuncağa av muamelesi yaparlar. Suyu çok severler. Zaten doğal hayatlarında da orman içindeki sulardan, dere ve göllerden balık avlarlar. Zekâları ile insanları kendilerine hayran bırakırlar. Her şeyi çok çabuk kavrarlar. Sahipleri ile birlikte tasma eşliğinde yürüyüşlere çıkabilme özelliğine sahiplerdir.

Bu cinsin çocuklarla araları daima çok iyidir. Çocuklarla vakit geçirip oyunlar oynamaktan çok mutlu olurlar. Ayrıca çocuklarla birlikte uyumaya da bayılırlar. Bu bakımdan çocuklu ailelerin besleyebilecekleri bir cinstir.

Çocuklar ve diğer bireylerle olduğu kadar başka evcil hayvanlarla da çabuk kaynaşırlar. Başta köpekler olmak üzere diğer canlılarla çok sıkı bağ kurabilirler. Yavruluk döneminden itibaren beslendiğinde ve o ortamda büyüdüğünde çok daha sağlıklı bağ kuracaktır. Çok tatlı ve sevecen kedilerdir. Bir kere bağ kurduklarında artık o bağı unutmazlar. Norveç orman kedileri her zaman en yakın ve en iyi arkadaş olacaklardır.

NORVEÇ KEDİSİ CİNSİNİN BESLENME ALIŞKANLIĞI

Norveç orman kedileri doğaları gereği enerjiye ve proteine oldukça ihtiyaç duyarlar. Bu durumdan ötürü besin değeri yüksek, kaliteli ve proteinlerle zenginleştirilmiş kuru ve yaş mamalarla beslenmeleri gerekir. Bağırsak sağlıklarını bozmaya sebep olacak başka herhangi bir yiyecek verilmemelidir. Obezite gibi durumların önüne geçmek amacıyla gerektiğinde diyet mamalar da verilebilir. Bakterilere ve parazitlere karşı veteriner kontrolünde aşıları yapılmalıdır. Aşılar bağışıklık sistemlerini güçlendirecektir ve bu kedilerin daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır.

NORVEÇ KEDİSİ CİNSİNİN BAKIMI

Norveç orman kedilerinin tüyleri gürdür. Normalde çok fazla tüy dökmezler fakat ilkbahar yaz aylarında mevsime bağlı olarak tüy dökebilirler. Bu durumun önüne geçmek için tüyleri tüy tarağı ya da fırçası ile taranmalıdır. Aralıklarla yaptırılacak olan ılık banyolar da mevsimsel tüy dökülmesine çözüm olacaktır. Aynı zamanda suyu seven bu cins kediler için rahatlamalarına olanak sağlayacaktır.

Norveç Orman kedileri bakım anlamında titiz olunması gereken kedilerdir. Tırnak bakımları da önemlidir. İki ya da üç haftaya bir veteriner kliniğinde tırnak kesimi ve tırnak bakımı yaptırılmalıdır. Tırnaklarını törpüleyebilmesi ve ölü tabakaları atabilmesi için kedi tırmığı işe yaracaktır. Kulaklarını ve kulak içlerini nemli bir bezle silmeniz kulak sağlıkları açısından önemlidir.

Karakteristik

Genel Derece
Yabancılara Dostluk
Bakım Kolaylığı
Diğer Hayvanlara Olan Sevgi
Aile Sevgisi
Kıl Dökme Seviyesi
Genel Sağlığı
Ses Eğitimi
Çocuklara Karşı Sevgi
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]