Fransız Bulldog Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Fransız Bulldog Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
30 cm
Ağırlık
9 - 13 kilo
Yaşam Süresi
10 - 12 yıl

FRANSIZ BULLDOG KÖPEK IRKI

  Fransız bulldoglar, boğa dövüşü için yetiştirilen İngiliz Bulldog türünden meydana gelen bir türdür. Fransız devrimi sürecinde, işçilerin küçük olan bulldogları İngiltere'den Fransa'ya getirmesi ile bu ismi almıştır. Yıllar geçtikçe daha da popüler hala gelen bu ırk, İngiliz ırkının aksine daha yarasa kulaklı ve ufak yapılıdırlar. Genelde yüksek tabaka insanların arasında popülerleşmiş bu köpek ırkı, zengin yolcular vasıtasıyla Amerika'ya geri götürülmüş ve orada yaygın bir moda ikonuna dönüşmüştür.

Fransız Bulldogların Kişilik ve Fiziksel Özellikleri

 • - Fransız bulldogların görünüşü çok tipiktir, başka bir cins köpek ile karıştırmak neredeyse imkansızdır.
 • - Boyutları oldukça ufaktır. Yükseklikleri dişisinde de erkeğinde de 30 cm olarak görülür. Kiloları ise genellikle 9 ile 13 kilo arasında değişkenlik göstermektedir.
 • - Kısa tüylere sahiplerdir. Genelde renkleri sarı, kaplan desenli, beyaz, gri ya da bu renklerin karışımından oluşur.
 • - Gözleri kocaman ve çıkık durur. Renkleri daima koyu renklidir.
 • - Kuyrukları kıvrık ya da düz görünümlüdür. Burunları ise basık ve koyu renklidir.
 • - Derileri çok yumuşak ve gevşektir.
 • - Ortalama yaşam süreleri 10 ile 12 yıl arasında değişkenlik gösterir.
 • - Genelde tek bir kişi ile bağ kuran bulldoglar sadık bir yapıya sahiplerdir.
 • - Yabancılara karşı mesafeli ve koruyucu yaklaşırlar.
 • - Oyuncu ve şirin mizaçları vardır. İletişim kurmaktan zevk alırlar.
 • - Oldukça duygusal hayvanlardır, yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar.

Fransız Bulldog Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  Bu köpek ırkı tüy dökerken mutlaka kauçuk uçlu bir fırçayla taranmalıdır. Kuyruk ve yüz kıvrımlarına ise özel bir losyon sürülmeli ve böylelikle temizliği sağlanmalıdır. Diş temizliği ise oldukça önemlidir ama hafif bir şekilde macun ile fırçalanmalıdır. Sıcak havaya çok hassas yapıları oldukları için oldukça dikkat edilmelidir, zira dikkat edilmediği taktirde kalp krizi riski ortaya çıkabilir. Enerjilerini atmaları için onlarla oyun oynamalı ve bol bol dışarıya çıkartıp yürüyüş yaptırmalıyız. Bu yürüyüşler esnasında tasma kullanmayı ihmal etmemek gerekir.

Sosyal Yaşamları

  Fransız bulldoglar iyi ve sevecen huylara sahip olan kolay bir arkadaştır. Genelde tek bir kişi ile bağ kuran bu ırk, tek başına bırakılmamalıdır. Çünkü bulldoglar duygusal hayvanlardır ve bu durumdan hoşlanmayabilirler. Rahatsız edildiklerinde savunma moduna geçebilirler. İnsanlarla arası çok iyi olan bu ırk, sahiplerini paylaşmak istemezler. Diğer köpeklerle araları pek iyi değildir fakat beraber büyütülürlerse çok iyi arkadaş olabilirler. Yaşlı insanlar ile araları normal yaştakilere göre çok daha iyi olan bu ırk, onlar için ideal bir arkadaş olabilir.

Fransız Bulldoglar Nasıl Beslenmelidir?

  Fransız bulldogları onların yaşına uygun olan besinlerle beslemeniz çok önemlidir. İçerisinde tüm besleyici öğeleri barındıran mamaları tercih etmeli ve mutlaka saatine göre vermelisiniz. Yemek artıkları onların sindirim sistemlerini bozabilir ve kusmalarına sebep olabilir. Pişmiş kemiklerden ve fazla yağ içeren gıdalardan mutlaka kaçının. Bunlar köpeği obezliğe kadar sürükleyebiliyor. Mutlaka doğal besinler vermeye çalışın. Ödül maması olarak kuru mama tanecikleri ya da ufak yemek parçaları verebilirsiniz. Bulldoglar kolay kilo alabilen ırk oldukları için beslenmeye dikkat edilmelidir. Bulldoglar için önerilen besinlerden birkaç tanesi:

 • -Somon,
 • -Kırmızı et,
 • -Et sulu çorba,
 • -Protein bakımından zengin sebzelerdir.
 • Kaçınılması gereken yiyeceklerin başında ise yağlı olanlar gelmektedir. Bunlardan en önemlileri:
 • -Tatlı yiyecekler,
 • -Baharat içeren yemekler,
 • -Alkol,
 • -Avokado gibi yağ içeren besinlerdir.
 •   Yukarıdaki beslenme öğelerine dikkat edildiği ve bakımının aksatılmadığı taktitde Fransız Bulldoglar'ın yaşama ömrünü 5 seneye kadar arttırabilirsiniz.

 

Karakteristik

Uyum Sağlama
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Kıl Dökme Seviyesi
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Eğitebilirlik
Yolculuk Rahatlğı
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]