Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Ağırlık
2 - 4 kilo
Yaşam Süresi
12 - 18 yıl

ANKARA KEDİSİ

  Ankara kedileri, diğer tüm evcil olan kediler gibi, Afrikada yaşayan yaban kedilerin meydana gelmişlerdir. Anadolu'nun doğusundaki bölgelerden gelmiş olan bu kediler zamanla Ankara ve Van kedisi gibi uzun saçlı kedilere dönüşmüşlerdir. Zira Ankara kedisi için de birçok kaynakta uzun tüylü kedilerin babası olarak anılıyor. Irkın belgelendiği ilk tarih ise 17. yüzyıl olarak biliniyor. Ankara kedilerinin bizim ülkemizden çıkıp dünyaya yayılması ise denizcilerin kendi ülkelerine dönerken yanlarına Ankara kedisi almalarıyla gerçekleştiği söyleniyor.

Ankara Kedisi Fiziksel Özellikleri

  Ankara kedisi deyince fiziksel olarak göze ilk gelen görüntü uzun ve beyaz tüylerdir. Diğer özellikleri işe aşağıdaki belirtildiği gibidir:

 1. - Ankara kedileri beyaz dışında bir çok renkte olabiliyorlar, bunlardan bazıları: lavanta, çikolata hatta siyah renktir.
 2. - Bu kedilerin kafaları orta boyutlardadır, kulakları ise oldukça uzun ve dik şekildedir.
 3. - Gözleri ise büyük ve kocaman bir şekildedir.
 4. - Bu kedilerin tüyleri gibi aynı zamanda gözleri ile ilgili de yanlış bir düşünce vardır. Sanılanın aksine bu kedilerin gözlerinin ikisinin de farklı bir renge sahip olması gerekmez. Mavi, yeşil, sarı, kehribar renklere sahip gözleri olabilir. İki gözleri farklı renk olacaksa ise biri mavi diğeri ise sarı ya da yeşil olabilir.
 5. - Kuyrukları da tüylü ve oldukça uzun bir yapıya sahiptir.
 6. - Ortalama ömürleri 12-18 sene arası değişkenlik göstermektedir.

Ankara Kedisi Karakteri Nasıldır?

  Ankara kedisinin karakterini genelde iddialı, aktif ve çevik olarak tanımlayabiliriz. Bunun dışında:

 1. - Enerjik bir yapıya sahiplerdir, oynamayı çok severler.
 2. - Hızlı çalışan zekaları ve mizah anlayışları vardır, herkes için kusursuz bir dost olabilirler.
 3. - İnsanlara çok bağlı olan bu kediler, her anınınızda yanınızda olmak ister ve sizi takip ederek sevgisini her daim göstermek ister.
 4. - Çocuklarla da çok iyi anlaşan bu kediler, köpek dostu kedileri arasında baş sırada bulunur. Köpeklerle anlaşan nadir kedi ırklarındandır.
 5. - Yabancılar ve diğer kediler ile iletişim ve arkadaşlık kurmaktan çekinmezler.

 

Ankara Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  Her ırk kedinin bakımı gibi, Ankara kedilerinin de bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Fakat en büyük avantajlarından biri ise, bu kedi ırkının çok fazla bakıma ihtiyaç duymamasıdır. Ankara kedisi için bakım ipeksi ve uzun olan tüylerini düzenli olarak taramaktan başlıyor. Her hafta bir ya da iki kez tüylerini taramak önemlidir. Bunun dışında diğer ihtiyaçları, başka ırktaki kedilerinkine benzer. Düzenli beslenmeli ve düzenli olarak veteriner kontrolunden geçmelidirler. Özellikle de diş ve kulaklarının kontrollerinin yaptırmak oldukça önemlidir. Bu kontroller diğer ırklar için de oldukça önemlidir. Eğer yavruysa ve gözlerinin akıntısı oluyorsa da günde bir kez olmak üzere nemli bezle ya da solüsyonlar ile gözlerinin temizlenmesi önerilir.

Ankara Kedisi Beslenmesi

  Ankara kedileri, tıpkı diğer ırk kedileri gibi düzenli bir şekilde beslenmelidir. Kedinizi beslemek için veterinere de danışıp uygun kuru mamayı alabilirsiniz. Kuru mamalar, bir kedinin günlük alması gereken besin değerini karşılar, bunun dışında kedinizi şımartmak isterseniz ona haftada bir ya da iki kere yaşına uygun yaş mamaları ya da ödül mamaları verebilirsiniz. 

  Ankara kedileri de diğer ırklar gibi tavuk, balık ve et içeren besinleri yemekten hoşlanırlar. Alacağınız yaş mamayı bu özelliklerde seçebilirsiniz. Günde ortalama olarak 2 ya da 3 öğün yemek yiyen kediler, kilosuna ve yaşına bağlı olarak bazen bu öğün sayısı artıp azalabilir. Ankara kedisi beslerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri ise fazla beslememektir. Aksi durumda obezite tehlikesi görülebilir ve bu hayati bir tehlikeye dönüşebilir.

Karakteristik

Genel Derece
Yabancılara Dostluk
Bakım Kolaylığı
Zeka
Diğer Hayvanlara Olan Sevgi
Aile Sevgisi
Kıl Dökme Seviyesi
Genel Sağlığı
Oynaklık Potansiyeli
Çocuklara Karşı Sevgi
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]