American Bully Cinsi Köpeği Özellikleri ve Bakımı

American Bully Cinsi Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
16 - 19 cm
Ağırlık
30 - 55 kilo
Yaşam Süresi
10 - 12 yıl

AMERİCAN BULLY

İlk bakışta görüntüsü itibariyle korkutucu bir köpek gibi görünen Amerikan Bully köpek cinsi, esasında görüntüsünün aksine uysal mizaçlı bir köpektir. Amerikan Bully ırkı köpekler ilk olarak 1990’lı yıllarda American Staffordshire Terrier ve American Pit Bull Terrier köpek cinslerinin çapraz eşleştirme yöntemi ile elde edilmiştir. Doğru ve düzenli şekilde bakıldıklarında ortalama yaşam süreleri olan 10 – 12 yıldır.

 

AMERİCAN BULLY CİNSİNİN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ 

American Bully genel itibariyle aynı karakter özelliğine sahip olup sadece boylarında farklılık görünen Pocket Bully, Standart Bully, Classic Bully ve XL Bully olmak üzere dört farklı türe sahiptir. Bunlar farklı renklere sahip köpeklerdir. Bu cinsin tüyleri kısadır. XL türü hariç diğer cinsleri kaslı yapılıya sahiptir. Amerikan Bully köpeklerinin yerden yükseklikleri erkek ve dişilerde çok fazla farklılık göstermez. Yükseklikleri erkeklerde 17-19 cm arasında iken dişilerde 16-18 cm arasında değişim göstermektedir. American Bully’nin vücut ağırlığı hem erkek hem de dişilerde 30-55 kg. arasındadır. Kaslı yapılarından dolayı oldukça güçlülerdir. Yanak kaslarının belirginliğinden dolayı surat görüntüleri keskindir. Kulak boyları uzundur. Boyunları geniştir. Vücutları hafif kavislidir ve omuzlarından bele doğru incelen bir vücut yapıları vardır. Göğüs kısımları derindir, geniş ve oldukça kaslıdır. American Bully XL cinslerinin kilosu yaklaşık 60 – 80 kilogramlardır.

 

AMERİCAN BULLY CİNSİNİN DAVRANIŞLARI

 Amerikan Bully köpeği, yavruluk döneminde alınırsa verilecek eğitimle gayet sosyal bir köpeğe dönüşebilmektedir. Bu süreçle e eğitim verecek kişinin yumuşak huylu olmasında hem de sabırlı olmasında fayda vardır. Bu köpekler özellikle çocuklarla çok iyi iletişim kurarlar. Amerikan Bully köpeklerinin üretilmesinin ilk amacı esasında dost canlısı yeni bir köpek ırkı elde etmektir. Ve bu konuda başarılı olunduğu düşünülmektedir. Doğası gereği vahşi bir cins diye ön yargılı davranılmamalıdır. 

American Bully cinsi köpeklere sakin, kendinden emin ve tutarlı davranıldığında dost canlısı, diğer pet ve kendi cinsi ile iyi anlaşan bir köpek elde edilir.  Eğer doğru bir biçimde eğitilirlerse ve sosyalizasyon süreçleri doğru yönetilirse American Bully cinsi köpekler diğer canlılarla, kedilerle ve kendi türünden farklı köpeklerle de arkadaş olurlar. Arkadaşlık bağları da çok çabuk kurulur. Dışarıdan ilk bakıldığında zorlu bir hayvanmış gibi görünmesine rağmen American Bully’in eğitilmesi kolaydır. 

American Bully oldukça naziktir ve bu da cinsi çok popüler kılmaktadır. American Bully, insanlar için çok hoş ve güvenilir bir arkadaştır. Bu köpekler ayrıca, cesaretleriyle ve kışkırtılmaları sebebiyle güçlü savaşçılara dönüşme özellikleriyle bilinirler. Sahiplerini ve sahiplerinin mülklerini koruyabilme özelliğine sahiplerdir.

American Bully cinsini, şiddet ve bağırma ile eğitemezsiniz. Cins olarak zaten koruma özelliği olan bu cinse böyle yaklaştığınızda agresif bir karakter elde edersiniz ki bu da, yabancı olarak gördüğü herkese saldırma ihtimalini doğurur. Bunun yerine, sabırlı ve ödüle dayalı bir sistemle eğitim vermelisiniz.

 

AMERİCAN BULLY CİNSİNİN BESLENME ALIŞKANLIĞI 

Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi bu köpeklerin de bakımları ve beslenmeleri onların sağlığı açısından önemli bir ayrıntıdır. Özel mamalarla beslemek gerekir. Genellikle evde beslenen American Bully cinsi köpeklere yemek artıkları verilir ama bu onların sağlığı için çok da iyi değildir. Sağlıklarının yerinde olması açısında da doğru besin ve mamalarla beslenmeleri daha uygundur. Cins olarak yatkın oldukları hastalık pek olmasa da aşırı hızlı kilo almaya müsait bir yapıları vardır. Obezite en başta bir sağlık sorunu olmasa bile ileriki yaşlarda pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Eğer sağlıksız beslenirlerse tüyleri kısa olmasına rağmen tüylerinde dökülme ve cilt sağlıklarında mantar, kaşıntı gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü American Bully cinsi köpeklere beslenme ve bakımları konusunda hassas davranmakta yarar vardır. Düzenli olarak veteriner hekim takibinde olduklarında sağlıkla ilgili sıkıntı çıkarmayacaklar. 

AMERİCAN BULLY CİNSİNİN BAKIMI

American Bullyler, tüy dökme mevsimi haricinde kolay kolay tüy dökmezler çünkü tüylerinin kısa ve sık bir haldedir. Çok fazla tüy dökmediklerinden dolayı evde beslenmeye en elverişli köpek cinslerinden birisidir. Tüylerinin 3 – 4 günde bir kez taranmasında fayda vardır. Çok sık yıkamaya gerek yoktur. Kulak içleri, dişleri aralıklarla kontrol edilmelidir. Diğer köpek türlerine göre daha az egzersiz ihtiyacı duyarlar. Kısa yürüyüşler onlar için faydalıdır.

Karakteristik

Uyum Sağlama
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Arkadaşlık İlişkileri
Yabancılara Karşı Dostluk
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Sağlık ve Bakım
Kıl Dökme Seviyesi
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Eğitebilirlik
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Yolculuk Rahatlğı
Haraketlilik
Oyuncu
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]