Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Ağırlık
5 - 10 kilo
Yaşam Süresi
12 - 17 yıl

Ragdoll Kedi Irkı

Ragdoll kedi ırkı 1960’lı yıllarda California eyaletinde gözlenmeye başlanmıştır. Ragdoll ırkı tüylü ve sevimli yapısı sayesinde California eyaletinde en çok sahiplenen kediler arasına girmeyi başarmıştır. Bu kediler kendilerini sahiplerine çok kolay ve hızlı bir şekilde sevdirmeyi başarır. California eyaletinde son derece popülerlik kazanan bu ırk çok kısa bir sürede dünya geneline yayılmaya başlamıştır.

Ragdoll kedi ırkı için ilginç söylentiler yer almaktadır. Dünya genelinde çok kısa bir sürede popülerlik kazanan bu ırk için üstünde çeşitli deneylerin yapıldığı ve hatta bu ırka insan genlerinin aktarıldığı düşünülmektedir. Geçmiş dönemlerden beri gelen bu söylenti çoğu kedi sever tarafından bilinmekte ve inanılmaktadır.

Ann Baker tarafından yetiştirilmiş olan Ragdoll ırkı ilk olarak 1993 yıllarında ün kazandı. Bu ırkın dünya genelinde ün kazanmasının başlangıcı ise 2000 yılında dünya genelinde popüler olan bir dergiye kapak fotoğrafında yer almasıyla başlamıştır. Bu dergi sayesinde bu ırk çok kısa bir sürede popüler bir kedi haline gelmiştir.

Ragdoll Kedi Irkının Özellikleri

Bu ırk dünya genelinde çok nadir bulunan bir ırktır ve gözleri, tüyleri ve tatlılığı sayesinde değer kazanmaktadır. Kısacası Ragdoll ırkını popüler hale getiren en büyük özelliği dış görünüşüdür. Bu ırk insanlar ile çok iyi geçinir bu sayede kendisine kolay bir şekilde yuva bulabilir. Ragdoll kelimesi “oyuncak bebek” anlamına gelmektedir. Bu kedi ise bu ismi kucakta adete oyuncak bebek gibi durmasından dolayı almıştır.

Mavi gözlere sahip olan bu ırkın vücut yapısı kaslı ve iri bir şekilde olmaktadır. Bu sayede kedinizin tüylerini biraz daha kabarık gözükmesine neden olur ve güçlü bir kedi olmasını sağlamaktadır.

Tüylerinin renkleri geçişli bir yapıya sahiptir. Bu durum ise kedinin farklı vücut bölgelerine bütün canlıların dikkat çekmesini sağlar. Bazı yerlerde daha koyu olan renkler bazı yerlerde ise daha açık renkte bulunur.

Ragdoll ırkı insanlara çok düşkün bir kedi ırkıdır. Her insana kolayca alışabilir ve onu kucağınıza aldığınızda hemen kendisini salarak sevdirmek ister. Onu sevdiğiniz zaman bir bebek gibi mayışır.

Enerjisi bitmez ve tükenmezdir ve oyun oynamayı çok sever. Yetişkin bireyler bu ırka enerji yettiremeyebilir fakat çocuklar bu kediler ile çok güzel oyunlar oynayabilir. Asla çocukları yabancılaşmayan bu ırk oyun oynamayı sever ve çocuklar ile çok iyi anlaşır.

Ragdoll ırkının ön plana çıkan bir diğer özelliği ise zekalarıdır. Zeki olmaları ile de bilinen bu kediler doğru bir eğitim gördükleri zaman her türlü şeyi yapabilirler. Öğrenme konusunda hiç zorlanmayan bu kediler çok hızlı ve çok fazla şeyi birlikte öğrenebilirler.

Bu ırkın bütün güzel özelliklerin yanı sıra ses tonları da oldukça incedir. Kaslı ve yapılı bir vücuda sahip olan kedilere oranla oldukça ince ses tonlarına sahiptirler.

Bu ırk isteklerini sizlere anlatmaya çalışırlar. Örneğin, karınları acıktığında bu kediler sizlere sergiledikleri sevimli hareketler ve sevimli sesler ile derdini anlatmaya çalışırlar.

Ödül ve taktir edilmeyi severler. Ragdoll ırkı sizlere oyun için de olsa güzel ve başarılı bir şey yaptığında sizden ödül beklerler. Ödül verirken onları sevmeniz ve güzel şeyler söylemeniz onları daha da mutlu eder.

Bu güzel kedi ırkının bütün güzel özelliklerinin yanı sıra olumsuz bir durumu da vardır. Bu ırkın en kötü sorunu kalp rahatsızlıklarına yatkındır. Kalp bölgelerinden çok kolay bir şekilde hastalanabilirler. Bu nedenle kontrollerinin düzenli ve dikkatli bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Ragdoll Kedi Irkının Bakımı

Ragdoll kedi ırkının muazzam güzellikte ve renklerde tüyleri vardır. Bu tüyler sayesinde insanlara karşı çok güzel gözükürler. Tabi bu güzel tüylerinin çok zor olmasa da bir bakımı vardır. Tüylerini yeteri düzeyde bakımlı olmasını istiyorsanız günde en az on dakika kadar tüylerini taramanız gerekmektedir. Tüylerinin birbirine dolaşmaması için düzenli taramanız son derece önemlidir. Bu bakım diğer tüylü kedilerde de geçerlidir.

Veteriner yardımı ile günlük ağız bakımı yapmanız gerekmektedir. Hassas bir ırk olan Ragdoll kedileri diş eti hastalıklarına yakalanmaması için ağız ve diş sağlığına da önem vermelisiniz.

Keskin ve sivri tırnaklara sahip olan bu kedilerin tırnaklarını en az iki haftada bir kesmelisiniz. Özellikle evde eşyalarını tırmalamaması için ve sizlere zarar vermemesi için buna çok dikkat etmelisiniz.

Çoğu kedi ırkında olan göz çevresinde ki akıntılar bu ırkta da görünmektedir. Göz çevresinde çapaklanma ve akıntı olduğu zamanlarda temizleme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bu temizleme işlemini yaparken yumuşak bir bez kullanın ve iki göz için mutlaka bezin temiz taraflarını kullanın. Almış olacağını bu önlem göz içi enfeksiyonları önlemek için son derece önemlidir.

Kulak temizleme işlemlerini de aksatmadan yapmalısınız. Kirli olan kedinizin kulağını bir pamuk yardımı ile temizleyebilirsiniz bu aşamada dikkat etmeniz gereken faktör kulağa su kaçırmamanız gerekmektedir. Kulak temizleme çubuğu ile kedinizin kulağını temizlerseniz kulaklarında kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Ragdoll Kedi Irkının Ağırlığı ve Yaşama Süreleri

Bütün ırklarda olduğu gibi Ragdoll ırkında da erkek kediler dişilere oranla daha ağırlardır. Ragdoll ırkının dişileri ortalama 5-7 kilogram arasında olurken, Ragdoll ırkının erkekleri ise 10 kilograma kadar çıkabilirler.

Bu sevimli ırka düzenli ve temiz bir şekilde bakıldığı durumlarda ortalama 12-17 yıl hayatta kalabilirler. Bu süre zarfı kedinin bakımına ve düzenli kontrollerinin yapılmasından kullandığı mamaya kadar fark etmektedir.

Karakteristik

Genel Derece
Aile Sevgisi
Kıl Dökme Seviyesi
Genel Sağlığı
Oynaklık Potansiyeli
Ses Eğitimi
Çocuklara Karşı Sevgi
Bakım Kolaylığı
Zeka
Diğer Hayvanlara Olan Sevgi
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]