Komondor Köpeği Bakımı ve Özellikleri

Komondor Köpeği Bakımı ve Özellikleri
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
65 - 77 cm
Ağırlık
40-60 kilo
Yaşam Süresi
10 - 12 yıl

KOMONDOR

            Macar ya da Moğol kökenli olduğu iddia edilen Komondor cinsi köpekler, bin yılı aşkındır insanlarla yaşamaktadır. Doğal bir ırktır, bekçi – koruma görevlerinde kullanılır. 

            Görünüş olarak “rastalı” olması oldukça dikkat çekicidir. Bunun yanında çok iri köpeklerdir. Nam-ı diğer “paspas köpeği” olarak bilinen Komondor cinsinin ortalama yaşam süresi 10 – 12 yıl arasındadır. 

            Tibet köpeklerinden türemiş olduğu düşünülen bu cinsin aslında Moğollar tarafından koyun sürülerini korumak amacıyla kullanıldığı görüşü vardır. Moğol Akınları ile de Komondarların Macaristan’dan başlayarak Avrupa’ya yayıldığı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra, pek çok kaynak da bu cinsi Macar kökenli olarak göstermektedir.

Komondor Cinsinin Fiziki Özellikleri

            Komondor cinsi köpekler, uzun tüyleri ile tanınır. Gözler ve burun dahil, tüm bedeni ve yüzü uzun rastalı tüyler ile kaplıdır. Tüy uzunluğu 20 – 27 santimdir. Bu tüyler iç ve dış kürk karışımıdır. Kordonlar bir diğer adıyla tüneller şeklinde aşağı doğru iner. Dış kürk ile iç kürkün ayrılmasının imkânı yoktur. Bu iki kürk, Komondor için yırtıcıların saldırısından korunmak amacıyla evrimleşmiştir. Kalın tüy tabakası, darbe ve ısırıkları absorbe eder. Ama bu tüylerin oluşum süresi oldukça fazladır. Ancak ömrünün yarısını tamamlamış Komondor köpekleri bu tüylere sahip olabilir.

            Komondor cinsi oldukça iridir. Dişilerin boyu 65 – 70 cm arasındayken erkekler dişilere göre biraz daha büyüktür ve boyları 70 – 77 cm arasındadır. Ağırlık olarak da erkek daha ağıdır. Komondor cinsi erkek köpeğin kilosu 50 – 60 kg arasında değişirken dişinin kilosu 40 – 50 kg arasınadır.

            Komondor cinsi köpekler makas ağzı dediğimiz ağız türüne sahiptir. Bacakları kalın ve iridir. Ama arka bacakları ön bacaklarından çok daha iridir. Bu fiziksel özellik de gerekli olduğunda arka iki bacak arasında dengede durup saldırabilmesini sağlar. Kulakları büyük ve “u” şeklindedir ama yatıktır. Kuyruğu da aynı şekilde yatıktır.

            Komondor cinsi, aslında beyazdır. Bej ya da kum rengi Komondor köpekleri bulunsa da resmî olarak kabul edilen renk beyazdır. Tüylerinin beyaz olmasının en önemli artısı, koyun sürüsünün arasına karıştığında tilki ya da kurt gibi avcıların onları sürüden ayıramamasıdır. Bu şekilde, koyun sürüsü bekçiliği için işi biçilmiş kaftandır.

Komondor Cinsinin Davranışları

            Komodor cinsi köpekler, sakin, sabırlı ve sevecen denecek kadar uysal yapıda olan biraz da tembel damgası yemiş uykucu bir köpek cinsidir. Korumacı tarafı, ailesi ya da koruması için emanet edilen şeylere zarar verildiğinde ortaya çıkar. Bunun dışında genelde uyuyan bir köpektir.

            Komondorlar, aile bireylerine ve özellikle çocuklara karşı sevecen köpeklerdir. Çocuklarla arası iyi olan Komondorlar, yabancı birisine karşı tedirgin oldukları için aile köpeği olarak da çok sık tercih edilmektedir.

            Sürü koruması konusunda çok sevilen bir köpektir. Komondor, ağırlığı ve bacaklarının şekli nedeniyle sürüye zarar vermek isteyen her yırtıcı için tehlike arz eder. Öyle ki bir ayıya karşı dahi üstünlük sağladığı bilinmektedir. Saldırısını genelde arka iki bacak üzerine kalkarak gerçekleştirir.

            Komondor, başka köpek cinsleri ile çok da iyi anlaşamaz. Tek köpek olması daha iyi olacaktır. Ayrıca kedi gibi diğer evcil hayvanlara alışması da zaman alır. Genelde anlaşsa da bu durumdan çok da memnun olacağı söylenemez.

Komondor Cinsinin Beslenme Alışkanlığı

            Komondor cinsi köpekler, iri köpekler oldukları için enerji sarf etmeseler bile fazla yiyen köpek ırklarındandır. Enerji düzeyleri çok yüksek olsa da oyuncu değillerdir. 

            Koruma köpekleri olarak yüzyıllar boyunca dağlarda, ovalarda sürü ile gezdirilen Komondor cinsi mamaya karşı ön yargılı olabilir. Genelde et ve kemik ağırlıklı bir diyeti vardır. Bu bakımdan Komondor için çok yüksek proteinli özel mamalar bulunmaktadır. Mamaların yanında, haftada bir kez, az ya da çok az yağlı et ile kemik verilebilir. Etin biraz pişirilmesi, parazit oluşumunu engelleyecektir.

Komondor Cinsinin Bakımı

            Bu kadar uzun ve sık tüylü olmasına rağmen neredeyse hiç tüy dökmeyen Komondor cinsi, ayda bir tüy kontrolü için veteriner hekime götürülmelidir. Tüyleri asla ve asla evde fırça ya da tarak gibi şeylerle taranmamalıdır. Bu, köpeğinizin canını çok yakar. Bunun yerine, tüyleri, elle kordonların hizasında düzeltilebilir. Veteriner hekiminizin de ayda bir uzamış ya da kör düğüm haline gelmiş tüyleri kısaltması sağlanabilir. Ayrıca çok uzun tüylü oldukları için de bit ve pireye karşı dikkatli olunması gerekir.

 

Karakteristik

Uyum Sağlama
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Kıl Dökme Seviyesi
Eğitebilirlik
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Yolculuk Rahatlğı
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]