Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
50-70 cm arası
Ağırlık
30-50 kilo arası
Yaşam Süresi
10-16 yıl arası

AMERİKAN BULLDOG KÖPEK IRKI

  Yıllar boyunca çoban köpeği olarak kullanılan Amerikan Bulldoglar avcılıktan ve yabancılardan koruma özelliğine de sahiptir. Hızlı olması nedeniyle vahşi hayvanlara karşı korkusuz bir şekilde mücadele göstermesiyle bilinen bu ırk, bir dönem soy tükenmesi ile risk altındaydı. Yaşlı bir köpek üreticisi sayesinde tekrar üretilmiş olan Amerikan Bulldog köpekleri, günümüzde hala sıklıkla bulunabiliyor.

Amerikan Bulldog  Köpek Özellikleri

- Kaslı ve kalıplı yapıları vardır.

- Kilo almaya oldukça müsaitlerdir, bu yüzden onları beslerken dikkatli olmak gerekir.

- Aile dostu olarak bilinirler ve avcı yetenekleri gelişmiştir.

- Oldukça yerden yüksek yerlere erişebilirler. Zıplama özellikleri gelişmiştir.

- Ortalama 12-16 sene ömürleri vardır.

- Beyaz, al, kahve ve siyah renklerinin karışımlarına sahip tüyleri vardır.

- Oldukça zeki ve çalışkandırlar.

- Sahibe karşı bir sadıklık beslerler ve güçlü bağ kurarlar.

- Güler yüzlü ve şefkatlı köpeklerdir.

- Genellikle 50 cm yüksekliğinde ve 27 kg ağırlığındadırlar.

- Çocuklarla oynamayı çok severler, enerji atmaya ihtiyaçları vardır.

  Eğer Amerikan Bulldog ırkına sahip bir köpek sahiplenmeyi düşünürseniz, mutlaka ama mutlaka küçük yaştan itibaren eğitim almış olması ve sosyalleşmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

Amerikan Bulldog Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 Amerikan Bulldog ırkına sahip köpeğinizin sağlıklı ve uzun yaşama sahip olmasını istiyorsanız her köpek sahibi dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar olacaktır. Sürekli olarak bakıma ihtiyaç duyan bu köpekler, çoğu zaman zihinsel oyunlar ve egzersizler ile meşgul edilmelidir. Amerikan Bulldogların uzun ve enerji atabilecekleri yürüyüşlere çıkarılması da oldukça önemlidir. Yapılmaması durumunda, köpeğiniz sinirlenebilir ve huysuz tavırlar gösterebilir. Haftada bir kez olmak üzere nemli bir bez ile vücudunu silmeniz önerilir. Bakterilere karşı hijyen açısında su ve mama kabının da değiştirilmiş olmasına dikkat edin. Bunun dışında haftada bir kez tüylerini taradığınız taktirde bir sıkıntın yaşamanız beklenmez.

Amerikan Bulldogların Sosyal Yaşamı

  Çoğu tür köpeklerde olduğu gibi, bu cinse sahip olan köpekleri de sosyalleştirmeli ve gerekli eğitim uygulamalarına vakit kaybetmeden başlamanız önerilir. Düzenli bir şekilde eğitildiği taktirde çocuklara karşı her zaman sevecen ve şefkatli olacaklardır. Bu sebeple mükemmel bir aile köpeği olabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri ise cüsseli bir yapıya sahip olmalarıdır. İri olan bu köpek ırkı, istemsizce çarpmalarda ufak çocuklara zarar verebilir. Bu nedenle yine ufak cüsseli evcil hayvanlarla da yalnız bırakmamaya dikkat edilmesi gerekir. Bu ırk aynı zamanda kediler ile neredeyse hiç anlaşamazlar. Eğer evinizde evcil hayvan olarak kedi besliyorsanız ve kedinizin sağlığı ve huzuru sizin için önemli ise, Amerikan Bulldog köpeği sahiplenmeniz pek de uygun görünmüyor. Yaptırılan yürüyüşlerde diğer hayvanlar ile olan iletişimlerine dikkat edilmeli ve araya sosyal mesafe koyulmalıdır.

Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

 Amerikan Bulldoglar için kalori gereksinimler, diğer köpeklere göre biraz daha değişkenlik gösterebilir. Bu tür köpekler 55 kiloya kadar büyüyebildiği için bu değişkenlik oldukça normaldir. Çok fazla egzersiz yapmayan bir bulldog için günde 1400 kalori tüketmesi gerekir. Eğer köpeğiniz çok atletik ise bu değer 2700'e kadar çıkabilir. Kendi kuru maması dışında tüketilmesi gereken birtakım sağlıklı  yiyecekler:

- Kırmızı et, balık, somon, protein değeri yüksek sebzelerdir.

Bunun dışında tüketilmesi tavsiye edilmeyen, kullanıldığında alerjik reaksiyonlar ya da hastalıklar gösterebilen bazı yiyecekler ise:

- Baharat içeren yiyecekler, alkol, kızartmalar, mısır gibi besinlerdir.

  Beslenmesine dikkat ettiğimiz sürece Amerikan Bulldogların ömrünü 20 seneye kadar çıkarabilirsiniz.

 

Karakteristik

Uyum Sağlama
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Kıl Dökme Seviyesi
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Eğitebilirlik
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Yolculuk Rahatlğı
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]