Honey Bear Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Honey Bear Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Ağırlık
5 - 6 kg
Yaşam Süresi
9 - 15 yıl

HONEY BEAR KEDİSİ

Honey Bear kedileri Amerika Birleşik Devletleri’nde laboratuar ortamında İran kedisi ve kokarcalardan alınan genlerin birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkarılmış bir türdür. 1990 yılı, resmi kayıtlarda, bu türün ortaya çıkarıldığı yıl olarak geçer. Ömürleri ortalama 9 ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu yaşam süresi Honey Bear kedilerinin yaşadıkları ömür süreleri bakım, yaşam, beslenme, sağlık, konfor ve veteriner kontrollerine göre kısalıp uzayabilecek niteliktedir. Oldukça yeni bir kedi ırkıdır. Bu sebepten dolayı Honey Bear kedileri hakkındaki eldeki bilgiler oldukça kısıtlı ve azdır.

HONEY BEAR KEDİSİ CİNSİNİN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ 

Honey Bear kedileri vücut boyları bakımından diğer kedileri oranla irilerdir. Vücut yapıları oldukça uzundur ve gövdeleri geniştir. Bu özellikler doğrultusunda iri kedi ırkında yer alırlar. 

Bu cinsin kafa yapıları büyüktür ve yuvarlaktır. Bacak yapıları vücut yapılarına göre kıyaslandığında kısadır. Burunları yuvarlaktır ve küçüktür. Püskülü andıran kulakları vardır ve kulak yapıları da iridir. Gözleri kocamandır bu bakımdan bakışları anlam kazanır. Gözlerinin şekli tıpkı bir bademi andırır. Turuncu, yeşil, altın ve portakal tonlarında göz renklerine sahiplerdir. 

Bu cins kediler oldukça sevimli ve tatlı bir surat ifadelerine sahiptir. Tüyleri uzun ve gürdür. Tüy renkleri gümüş ve gri renkleri arasında değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda tüyleri koyudan açığa doğru değişir. 

Honey Bear kedilerinin vücut ağırlığı maksimum 5-6 kilogram arasındadır. Tüylerinin kabarık ve uzun olmasından ötürü kokarca ve rakunlardaki gibi kuyruklarında koyu çizgiler belirgindir. Kuyruklarındaki bu koyu çizgiler Honey Bear kedileri bebeklikten ergenliğe geçtikleri zaman diliminde ton olarak koyudan açığa doğru değişim gösterirler. Honey Bear kedilerinin gelişimi biraz yavaştır. Tam olarak ergin olmaları iki yıl kadar bir süreyi alabilir.

HONEY BEAR KEDİSİ CİNSİNİN DAVRANIŞLARI 

Honey Bear kedileri oldukça sakin ve uysal bir mizaca sahiptir. Görüntü itibariyle de bunu karşı tarafa hissettirirler. Sevgi görmeye bayılırlar. Kendileri de sevgilerini gösterirler. Yaşadıkları yerdeki insanlara, aile bireylerine karşı çok sevecen ve sıcak davranırlar. 

Bu cins çocuklarla çok iyi anlaşır bu bakımdan çocuklu aileler için tercih edilecek kedi türleri arasında yer alırlar. 

Honey Berat meraklı bir kedi cinsidir. Bu meraklı yapıları onları sürekli bir şeyleri keşfetme peşinde tutacaktır. Sevimli ve sevecen halleri onların hemen kaynaşmasına olanak sağlar. Ailesine karşı bağlıdırlar. Güvenlerini kazandığınızda büyük bir bağlılık gösterecektir ve peşinizden ayrılmayacaktır. Güçlü bir bağ kurulduğunda kucaktan da inmek istemeyeceklerdir. 

Bu kedi cinsi zekidir. Pozitif ve şefkatle yaklaşıldığında kolayla eğitim alabilirler ve her şeyi çok çabuk öğrenirler. Honey Bear kedileri aynı zamanda komiklerdir, türlü sakarlıklar yapıp uyku esnasında bulundukları yerden düşerler. Hatta bu yüzden uykularında zarar görmesinler diye onlara güvenli ve konforlu bir uyuma alanı sağlanmalıdır.

HONEY BEAR KEDİSİ CİNSİNİN BESLENME ALIŞKANLIĞI 

Honey Bear kedilerinin sağlığı için diğer kedi türlerinde olduğu gibi oldukça yüksek kaliteye sahip içeriği zenginleştirilmiş kuru mamalarla beslenmesi gerekmektedir. Kuru mamaya ek olarak yine besin değeri yüksek yaş mamalar da verilebilir. 

Honey Bear kedilerinin başta hamilelik, yavruluk, olgunluk ve yaşlılık dönemlerinde vücutlarının beslenme ihtiyaçları değişecektir. Bu sebeple Honey Bear kedileri için mama seçimleri yaş ve gelişim gösterdikleri süreçlerin uygunluğuna göre yapılmalıdır. Verilen mama miktarına olası bir obezite riskine karşı dikkat edilmelidir. Bu cinsteki kedilerin mama miktarı belirlenirken gösterdikleri aktivite, yaşları, hastalık durumları ve kilo durumları baz alınmalıdır. Ek olarak yemek artıkları ve benzeri şeyler verilmemelidir. 

HONEY BEAR KEDİSİ CİNSİNİN BAKIMI 

Honey Bear kedilerinin yumuşacık, gösterişli ve uzun tüyleri vardır. Bu durumdan dolayı Honey Bear kedilerine ön yargılı davranılmamalıdır. Çünkü tüylerinin gür ve uzun olmasına rağmen sanılanın aksine oldukça az tüy dökerler. 

Tüylerinin birbirine dolaşmaması ve deri sağlıkları için en az günde bir kere kedi fırçasıyla fırçalanmalı ya da tarakla taranmalıdır. Tarama işlemi için dişli fakat derilerine herhangi bir zarar vermeyecek tarak kullanılabilir. Tüy bakımlarını yaparken onlara göstereceğiniz sevgi ve şefkat güvenlerini kazanmanızda oldukça etkili olacaktır. 

Honey Bear kedilerinin tırnak bakımı düzenli olarak yapılmalı ve tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Kulak sağlıkları için kulak ve kulak içleri temizlenmelidir. Ağız içi, diş ve diş eti kontrolleri aksatılmamalıdır. Tuvalet kapları ve tuvalet kumları temiz tutulmalı, kum düzenli bir şekilde değiştirilmelidir. 

Karakteristik

Genel Derece
Oynaklık Potansiyeli
Ses Eğitimi
Çocuklara Karşı Sevgi
Yabancılara Dostluk
Bakım Kolaylığı
Zeka
Diğer Hayvanlara Olan Sevgi
Aile Sevgisi
Kıl Dökme Seviyesi
Genel Sağlığı
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]