Pekingese ( Pekinez ) Bakımı ve Özellikleri

Pekingese ( Pekinez ) Bakımı ve Özellikleri
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
15 ile 24 santimetre
Ağırlık
3-6 kilo
Yaşam Süresi
12 ile 15 yıl

Pekinez köpek cinsi ya da Pekingese köpekler küçük boyları ve sevimli yüzleri sayesinde insanlar arasında kendilerine yer edinebilen süs köpeğidir. Pekinez ırkı küçük köpekler arasında yer alırken uzun ve ipeksi tüyleri ile dikkat çekmektedir. Pekinez köpek ırkının ortalama yaşama süresi 12 ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Yetişkin bir pekinez ırkı köpeğin ağırlığı ortalama 3-6 kilo arasında değişmekteyken, yetişkin bir pekinez ırkı köpeğin boyu ise 15 ile 24 santimetre arasında değişmektedir.

Düşük enerjiye sahip olan bu köpekler oldukça tembellerdir. Tembel olan bu pekinezler çok fazla egzersize ihtiyaç duymazken diğer köpekler ile gayet iyi bir şekilde anlaşır. Küçük yapıları nedeniyle sahiplerini çok fazla koruyamazlar yani koruyucu bir köpek değildirler. Eğitilmesi diğer köpeklere oranla biraz zor olan bu pekinezler çocuklar ile gayet güzel anlaşırlar. Fakat bazı zamanlarda çocukların enerjilerine yetişemezler.

Pekinez Köpek Irkının Özellikleri

1) Yaşama Süresi: Ortalama 13 ile 15 yıl arasında değişmektedir.

2) Kökeni: Pekinez ırkının asıl kökeni Çin olarak bilinmektedir.

3) Ağırlık: Bir pekinez köpeğinin ağırlığı değişiklik gösterse de ortalama 6-7 kilogram civarında olmaktadır.

4) Boy: Küçük boylu olan bu pekinez ırkı köpeklerin boyları ortalama 10-25 santimetre arasında değişmektedir.

5) Stili: Halk arasında süs köpeği olarak bilinirler.

Pekinez ırkı köpeklerin yaygınlaştığı dönemin tarihi çok bilinmese de çok eski zamanlarda Çin’de yaygınlaşmaya başlayan bu köpek ırkı ilerleyen zamanlarda dünyaya yayılmıştır. Pekinez ırkının ilk ortaya çıktığı dönemlerde kötü ruhları kovduğuna inanılırmış. Bu sayede kutsal canlılar arasında görülürlermiş. Pekinez ırkının kutsal bir varlık olduğuna o kadar çok inanılırmış ki her gören selam verirken, krallar ile birlikte gömülürlermiş. Pekinez ırkı her geçen gün popülerlik kazanmaya başlar ve bu sayede 19. Yüzyılda İngiltere’ye getirilerek köpek şovlarında yer almıştır. Daha sonra Amerika ve tüm dünya da ilgi görmeye başlayan bu ırk günümüzde ülkemizde de oldukça popüler ve sevilen bir köpek ırkıdır.

Pekinez Irkının Karakteri

Pekinez ırkının karakteristik özellikleri arasında ön plana çıkan ve en çok dikkat çeken özelliği şüphesiz cesaretli olmalarıdır. Pekinez ırkı boyundan büyük işlere kalkışabilir hatta o kadar korkusuzdur ki boyundan büyük varlıklara kafa tutabilmektedir. Kendine güveni çok fazla olan pekinez ırkı bu özelliği ile ön plana çıkmaktadır ve insanlar arasında da en çok bilinen özelliği budur. Bu özellik her ne kadar iyi bir özellik gibi görünse de zaman zaman bu cesaretleri yüzünden başlarını belaya sokmaktadırlar. İnsanlar ile birlikte çok mutlu olan pekinez ırkı tek başına yaşamaktan asla zevk almazlar ve çok mutsuz olurlar. Sahipleri ve ailesi ile çok derin bağlar kurarlar ve duygusal açıdan bu bağları güçlendirirler. Neşeli olan pekinez ırkı oyuncu olsa da bazen enerjilerini yetiştiremeyebilirler. Pekinez ırkının çok hassas yapıları vardır. Bu nedenle onlar ile ilgilenirken çok dikkat edilmesi gerekir. En ufak hatalarında onları cezalandırmanız durumunda tüm gün boyunca size küsebilirler.

Pekinez Irkının Yaşam Alanları ve İhtiyaç Duydukları Egzersiz Oranları

Ailesinin sözünden çıkmayan ve onlar ile birlikte yaşayan pekinez ırkı doğru ve gerekli dozda eğitim aldıklarında aile fertleri ile çok iyi ilişkiler kurabilmektedirler. Çocuklarla arası zaten çok iyi olan bu köpeklerin aile içinde yer bulması eğitim sonrasında daha da kolaylaşır. Çocuklu ailelerin ilk tercihleri arasında yer alırlar. Yabancılara karşı dikkatli yaklaşan pekinez ırkı yürüyüş sırasında dışarıda olan yabancılara çok pas vermezler ve istifini bozmadan yürüyüşlerine devam ederler. Pekinez ırkı köpekler diğer köpek ırkları ile çok iyi anlaşamaz. Kendi ırkları ile çok iyi anlaşan pekinez ırkı diğer ırklarla birlikte yaşayabilseler de çok fazla samimi olamazlar. Evinizde pekinez ırkı bir köpek besliyorsanız ve evde bulunan diğer canlılar ile iyi anlaşmasını istiyorsanız, bu durumu biraz zamana bırakmanız gerekiyorken aynı zamanda doğru eğitimi vermeniz gerekmektedir. Bu sevimli ve minik köpek ırkı hakkında bahsedilen özellikleri genel anlamda geçerli olurlar. Yani köpeğin büyüdüğü ortamlara göre değişiklik gösterebilirler. Her pekinez ırkının kendine özel has karakteristik özellikleri vardır.

Pekinez Irkının Bakımı ve Sağlık Durumları ile İlgili Bilgiler

Pekinez ırkının bakımı diğer köpek ırklarına oranla daha kolaydır. Tabi biraz emek isteyen pekinez ırkı çok hareketli olmadıkları için sizleri çok fazla yormazlar. Pekinez ırkı için en önemli diğer konulardan bir tanesi ise beslenmedir. Bu minik köpeklerin sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam geçirmesi için premium yapıda bir köpek mamasının kullanılması gerekmektedir. Veteriner hekiminizin önerdiği mamaları onların kontrolünde vermeniz son derece önemlidir. Uzun tüylü olan pekinez ırkları için tüylerinin bakımlı olması köpekler için son derece önemlidir. Sağlıklı tüyler sayesinde pekinez ırkı köpeklerde sağlıklı bir yaşam süreceklerdir. Yıpranana tüyleri için pekinez ırkının tüyleri hafta da en az iki kez taranmalıdır ve temizlenmelidir. Pet shoplardan alabileceğiniz özel taraklar yardımı ile pekinez ırkının tüylerini özenli taramalısınız. Hassas bir yapıya sahip olan bu küçük ırkların ağız ve diş bakımıda onların sağlığı açısından çok önemlidir.

Karakteristik

Uyum Sağlama
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Kıl Dökme Seviyesi
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Eğitebilirlik
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Yolculuk Rahatlğı
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]