Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Ağırlık
4 - 7 kilo
Yaşam Süresi
9 - 15 yıl

HABEŞ KEDİSİ

Habeş kedisinin ırkı çok eski dönemlere kadar dayanmaktadır. En başlarda kökeninin Asya’ya uzandığı düşünüldüyse de günümüze gelindiğinde Habeş kedisi ırkının Etiyopya bölgesinde yaşadığı öne sürülmektedir. Antik Mısır döneminde II. Ramses, bu kediden bir tane Mısır’a göndermesi için Habeş kralından istekte bulunmuştur. Böylelikle 1871 yılı bu ırk kedilerin dönüm noktası haline gelmiştir. O zaman ait olan Kristal Sarayında Zula adında Habeş kedisi insanlara sergilenmiştir.

Zaman geçtikçe Habeş kedileri üzerine yapılan bilimsel çalışmalar artmıştır. Habeş kedileri 1927 yılında önce Fransa’ya getirilmiştir. Fransa’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan da tüm dünyaya yayılmıştır. Habeş kedileri aynı zamanda Somali Kedilerinin de atası olarak bilinirler. Yaşam süreleri ortalama 9 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Bu kedilere iyi bakıldığında ise yaşam süreleri 20 yılı dahi bulmaktadır.

HABEŞ KEDİSİ CİNSİNİN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

Habeş kedilerinin boy ölçüleri diğer kedi türleriyle hemen hemen aynıdır. Yapı olarak kıvraklardır. Bu özellik onlara kaslı ve atletik bir görüntü sağlamaktadır. Habeş kedilerinin kuyrukları çok uzundur. Kafa yapıları dardır ve üçgen şeklindedir.

Habeş kedilerin doğumunun üzerinden 6-7 hafta geçene kadar tüylerinin rengi anlaşılmaz. Bu kedilerinin derileri, dokunulduğundan ipek bir kumaşa dokunuluyormuş gibi zarif bir hissiyat verir. Açık kahverengi, gümüş, kırmızı, karaca, mavi, kırmızımtırak gibi çok geniş bir renk yelpazesine sahiplerdir. Vücut renklerinde bakıldığında bacaklarının karın kısımları, karın çevresi, boyunlarının altı çok daha açık renge sahiptir. Bu kedilerin kiloları ortalama 4-7 kilogram arasındadır.

HABEŞ KEDİSİ CİNSİNİN DAVRANIŞLARI

Habeş kedileri, insanlarla, çocuklarla çok yakın olur ve çok güçlü iletişim kurarlar. Bu kediler çocuklu aileler için en çok tercih edilen kedi türleri arasında yer alırlar. Habeş kedileri kendi türleri dışında başka evcil hayvanlarla da çok güzel bir bağ kurup uyumla hareket ederler. Papağan ve hamster gibi hayvanlarla iyi anlaşırlar. Uysal olan köpeklerle de iyi anlaşıp aynı ortamda kalabilirler.

Habeş kedileri çok meraklıdırlar. Öğrenme algıları her daim açıktır. Diğer kedi türleri arasında çok aktif bir yaşama sahip olan kediler olarak bilinirler. Sürekli tırmanma halindedirler. Onları evinizde bulunan yüksek dolap ve benzeri eşyaların üzerinde bulabilirsiniz. Kolay kolay uyumak istemezler. Sürekli oyun oynamak isterler. Bu yüzden oyun canavarı olarak da bilinirler. Çok zeki ve algıları oldukça açık olan bu kediler ortama kolayca uyum sağlar. Buna rağmen yine de çok sıkıntıya gelemezler. Her an her dakika sevilmek istemezler. Kendileri sevilmek istediklerinde bunu belli edip sahiplerinin yanına sokulurlar. Daha yükseğe tırmanıp ulaşma istekleri ve yükseğe zıplamalarından dolayı doğal yaşamda oldukça iyi avcı kedilerdir.

HABEŞ KEDİSİ CİNSİNİN BESLENME ALIŞKANLIĞI

 Habeş kedileri de diğer kediler gibi beslenme anlamında iyi ve özenle hazırlanmış kaliteli mamalarla beslenmelidir. Kaliteli, besin değeri bir kedinin ihtiyacı olan her şeyi karşılayan yaş ve kuru mama onlar için yeterli olacaktır.

Habeş kedileri diğer kedi türlerinden farklı olarak boğazlarına oldukça düşkün olan obur kedilerdir. Kontrolsüz ve fazla beslendiklerinde bu durum onlar için tehlike arz edebilir. Obur obezite hastalığına neden olabilir. Obezite, bu kedi cinsi için birçok hastalığın yanı sıra ölüme dahi sebep olabilir. Aşırı kilo aynı zamanda bu kedilerin ömrünün en az 1-2 yıl kadar kısalmasına sebep olacaktır. Obeziteden kaynaklı diyabet rahatsızlığı da nüksedebilir.  Bu sebeplerden ötürü kedinizin beslenmesine dikkat etmelisiniz. Olabildiğince az ve sık öğünlerle bu durumu kontrol altında tutabilirsiniz. Oldukça oyuncu bir kedi olan Habeş kedilerine bol bol oyun oynatıp kalori yakmalarını sağlayabilirsiniz.

HABEŞ KEDİSİ CİNSİNİN BAKIMI

Habeş kedilerinin bakımı kolaydır ve aynı zamanda eğlencelidir. Tüyleri çok kısadır. Bu sebeple tüy dökmezler. Tüyleri hem tüy hem de deri sağlıkları için haftada bir kez taranmalıdır. Tüy dökme mevsimine bağlı olarak tüy dökmeye başladıklarında banyo yaptırarak tüy dökmelerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu kedi cinsi sürekli hareket ve oyun halinde olduklarından oyuncaklarını temiz tumanız gerekmektedir. Dişleri ve diş etleri hassastır. Ağız içlerini aralıklarla kontrol edilmesi, dişlerinin fırçalanması olası bir diş ve diş eti iltihaplanması sorununun önüne geçilebilir.

Tırnaklarını iki haftaya bir kesmek yeterli olacaktır. Göz sağlıkları için göz kenarlarında birikme yapabilecek göz çapaklarını silmeniz gerekmektedir. Kulaklarını ve kulak içlerini nemlendirdiğiniz ve aynı zamanda ılık suya ekleyeceğiniz birkaç damla elma sirkesine batırdığınız bir pamuk yardımıyla iki üç güne bir silmek onlara kendilerini iyi hissettirecektir.

Tuvalet konusu bu kediler için hassas bir durumdur. Tuvalet ihtiyaçlarını doğru ve düzgün bir şekilde yerine getirebilmeleri için kumlarının ve tuvalet kaplarının temiz olması gerekir.

Aralıklarla veteriner kontrolüyle de kedinizin rutin kontrollerini ve aşılarını yaptırmanız onun sağlıklı ve mutlu olması için en önemli etkenlerden biridir.

Karakteristik

Genel Derece
Kıl Dökme Seviyesi
Genel Sağlığı
Oynaklık Potansiyeli
Çocuklara Karşı Sevgi
Bakım Kolaylığı
Zeka
Diğer Hayvanlara Olan Sevgi
Aile Sevgisi
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]