Pug Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Pug Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
25 - 36 cm
Ağırlık
6 - 9 kilo
Yaşam Süresi
12 - 15 yıl

PUG

Oldukça eski bir geçmişi olan bu köpek ırkı, dünyanın en eski köpek türleri arasında yer almaktadır. Cinsin kökeni hakkında farklı yorumlar ve teoriler olsa da bu köpek ırkının Çin kökenli olduğu düşünülmektedir. Pug cinsi köpeklerin ortalama yaşam süresi 12 – 15 yıldır. Toy adı verilen köpek ırkı (oyuncak köpek) kategorisinde yer aldığından Pug cinsi köpekler boyut olarak fazla büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alırlar. 

 PUG CİNSİNİN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ 

Cins olarak çok fazla büyüyemediklerinden fiziki yapıları oldukça küçüktür. Omuz yükseklikleri dişi ve erkeklerde değişiklik gösterir. Dişilerde 25 – 30 cm olan omuz yüksekliği, erkek Puglarda 30 – 36 cm arasındadır. Pug cinsi köpeklerin boyut olarak yükseklik ortalaması 33 cm olarak belirlenmiştir. Kiloları ise 6 – 9 kg arasında değişiklik göstermektedir. Boyut olarak küçük olmalarına rağmen kaslı bir vücut yapısına sahiptirler. Renk olarak pürüzsüz, parlak tüyleri olan açık kahverengi, kayısı rengi ve gümüşi sarı renkte üç farklı şekilde görülmektedir. Tüy renkleri hangi renk olursa olsun kulak ve yüz bölgeleri siyahtır, bu özellik cinsin karakteristik özelliğidir. Bu üç renkten başka tüyleri ve her şeyi tamamen siyah olan Pug cinsi de bulunmaktadır. Kafaları gövdelerine göre daha büyüktür ve bu cinsin en belirgin özelliği suratlarının buruşuk olmasıdır. Gözleri dışarı çıkık, koyu renkli ve oldukça parlaktır. Kulakları küçüktür, ince ve kadifemsi siyah renktedir ve suratlarının yan tarafındadır. Bu kulak yapısı Bulldog cinsi gibi yarı dik ve kırık uçludur.

PUG CİNSİNİN DAVRANIŞLARI

Pug cinsi köpekler genellikle iyi huylu, enerjik, eğlenceli, akıllı karakterleri ile tanınırlar. Puglar için bedensel görüntülerinin altında kocaman bir kalbe sahip olduklarını belirtmemiz gerekir. Oldukça uysal ve dost canlısıdırlar. Çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Çok hareketli ve oyuncudurlar, oyun oynamaktan asla sıkılmazlar. Bu sebeple köpek sahiplenmek isteyen çocuklu aileler için sahiplenilecek ideal köpekler arasında yer alırlar. Yuvarlak minik kafaları ve surat kısımlarında yoğun deri kırışıkları Puglara ayrı sevimlilik katar. Puglar, evcil hayvanlarla da çabuk kaynaşırlar. Bu cins köpekler insanlarla vakit geçirmeyi çok severler, oyun oynamaktan asla sıkılmazlar. 

PUG CİNSİNİN BESLENME ALIŞKANLIĞI 

Bu cinsin su ihtiyacı beden sağlığı için oldukça önemlidir ve su ihtiyacı diğer köpeklere göre oldukça fazladır. Mevsime bağlı olarak kış aylarında ve sıcak yaz aylarında su ihtiyacına ayrıca dikkat edilmelidir. Pug cinsi köpeklere çeşme suyu içirilmemelidir. Çeşme sularındaki zararlı bakteriler ve zararlı maddeler bu cins köpekler için sağlık sorununa neden olabilir. Mide ağrısı, ishal veya kabızlık gibi bağırsak hastalığına sorun teşkil etmemesi adına çeşme suyu verilmemeli ve arıtılmış su kullanılmalıdır. Yiyecek olarak yüksek kaliteli kuru mama yedirmelisiniz ve küçük taneli kuru mama tercih etmelisiniz. Asla yemek artıkları vermemelisiniz. Normal şartlarda günlük 410 kalori yeterli olabilirken fazla hareketli Puglar için bu sayı 610 kaloriye kadar çıkabilir. Yemek yemekten mutluluk duyan Puglar için çok fazla besin obeziteye sebep olabilir. Bu sebeple köpeğinizi günlük hafif tempolu koşulara ve yürüyüşlere çıkarıp kilo sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Yürüyüş süresi 30 dakikayı geçmemeli, vücut ısısı kontrol altında tutulmalıdır.

PUG CİNSİNİN BAKIMI 

Bu köpekler oldukça hassaslardır. Ne fazla sıcağa dayanabilirler ne de fazla soğuğa. Tüy ve deri sağlıkları için günlük olarak tüylerinin taranıp, ölü derilerinin alınması gerekir. Mevsime bağlı, özellikle yazın sıcak günlerde çok tüy dökerler. Tüy bakımları mevsim geçişlerinde daha sık yapılmalıdır; ilave olarak tüy sağlığını güçlendirici biotin tablet veya sarımsaklı maya tabletler ek besin takviyesi olarak kullanılabilir. Bu cinsin köpekleri çok sık yıkanmamalıdır, ayda bir kere yıkanmaları onlar için yeterlidir. Hassas yapılarından dolayı banyo sonrasında iyice kurutmaya ve üşütmemeye dikkat edilmelidir. Tüyleri kısa olduğu için banyo haricinde kuru köpek şampuanı veya köpek temizleme mendili ile kolayca temizliği yapılabilir. Pug cinsinin yüz hatları oldukça kıvrımlı olduğu için yemek kırıntıları, tükürük vb. şeyler kıvrımlarda birikebilir; bu da kötü koku ve mantar oluşumuna sebep olabilir. Surat kıvrımlarında tahriş ve kızarma meydana gelebilir. Bu sebeple yüz kıvrımlarının aralıklarla temizlenmesi gerekir. Temizlerken; kıvrımlara köpek nemlendiricisi sürülebilir.  

Karakteristik

Uyum Sağlama
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Kıl Dökme Seviyesi
Eğitebilirlik
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Yolculuk Rahatlğı
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]