Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Ağırlık
4,5 - 6 kilo
Yaşam Süresi
12 - 17 yıl

VAN KEDİLERİ

Van Kedileri Doğu Anadolu Bölgesinin Van şehrinde ortaya çıkmış beyaz ipeksi tüylü ve renkli gözlü oldukça dikkat çeken ve güzelliğiyle bilinen safkan bir kedi türüdür. Güzelliği ile adından pek çok yerde söz ettirmiş bu kedilerin biraz da fiziksel özelliklerinden bahsedelim. 

 

Van Kedilerinin Fiziksel Özellikleri

İki gözleri de kehribar rengi veya mavi olabilmekle birlikte bir gözü mavi iken diğer gözü kehribar rengi de olabilmektedir. İki gözünün birbirinden farklı renkte olması Van Kedilerinin en karakteristik ve en bilinen fiziksel özelliği haline gelmiştir. Bu iki farklı göz renginin sebebinin genetik bir bozukluktan meydana geldiği bilinmektedir. Yeni doğan yavru kedilerde ise göz rengi gridir ve yaklaşık 25-40 gün arasında göz renkleri belirginleşerek son halini alır. Van Kedilerinin bir diğer özelliği ise kabarık bir kuyruğa ve tamamıyla bembeyaz pamuk gibi tüylere sahip olmasıdır. Kürkü kalın bir kedi olmasına rağmen soğuktan fazlaca etkilenebilir. Tüyleri kışın havanın soğumasıyla birlikte artarken yaz döneminde ise dökülerek azalır. Bu güzel ve ender kedi ise bir seferde 4 adet yavrular. Anne kedinin ise gebelik süresi yaklaşık 62 gün kadardır. 

 

Van Kedilerinin Karakter Özellikleri

Van Kedilerinin biraz da karakter özelliklerinden bahsedecek olursak cana yakın, kendini sevdiren ve sahibine bağlılık gösteren kedilerdir. Aile içinde yaşamaya yatkın bu kediler yabancılara karşı ürkek ve çekingen davranabilirler. Diğer kedilerin aksine suyu ve yüzmeyi seven bir kedi cinsidir. Su ile oynaması kedilerin genel olarak suyu sevmemesinden dolayı çoğu zaman şaşkınlıkla karşılanır. Kendi isteği ile suya giren ve yüzen tek kedi türüdür. Bu hareketli kedilerin oyunculuk kadar aynı zamanda avcılık yetenekleri de gelişmiştir. Tüm bu özelliklerin yanında oldukça akıllı kedilerdir. Henüz 2-3 aylıkken sahiplerinin kendilerine verdiği isimleri öğrenirler ve sahiplerinin sesini ayırt edebilmeye başlarlar. Bazı zamanlarda ise yemeklerinin sıcaklığını yemeden önce patileriyle dokunarak kontrol etmeyi akıl edebilirler. Van Kedilerinin bu kadar akıllı olması ise onları kolay eğitilebilir kediler haline getirmektedir.

 

Van Kedilerinin Sosyal Yaşamları

Van Kedileri aile içinde veya insanlarla temas halinde olmayı sever. Çoğu zaman bakımı ve karşılanan diğer ihtiyaçları için minnetini dile getirmekten çekinmez ve çokça miyavlayarak bunu belirtir. Bu sevimli kedilerin diğer canlılar ile olan ilişkisi de yine sevgi doludur. Farklı tür kedilerle oynamak yerine kendi türünü tercih etse de henüz yavruyken farklı cins kedilerle bir araya getirilirse onlarla da oldukça iyi anlaşır hatta bu köpekler için bile geçerlidir. Eğer evinizde bebeğiniz, çocuğunuz varsa bu konuda endişelenmenize de gerek yok çünkü çocuklarla arası oldukça iyi olan bir kedi cinsidir. Yalnızca kuyruklarının çekilmesinden hoşlanmazlar bu yüzden gözetim altında oynamalarına izin vermek daha iyi olabilir.

 

Van Kedilerinin Beslenmesi

Oldukça hareketli ve oyuncu olan bu kedilerin harcadığı enerji de buna bağlı olarak oldukça fazla olmaktadır. Bu sebeple mama seçimi yapılırken protein değeri yüksek mamalar tercih edilebilir. Fakat aynı zamanda beyaz tüylerinin de ipucu verdiği bu alerjik bünyeye sahip olan kedilerin mama seçimi özenle yapılmalıdır. Somon balıklı mamalar gibi düşük alerji riski içeren proteinlere sahip mamalar tercih edilebilir. Kediniz uzun ve görkemli tüylerini ne yazık ki zaman zaman yutar ve bu da midesinde sorunlara sebep olabilir. Bunun için ise ara ara özelikle yaz mevsimine geçiş döneminde kedinize kedi maltı yedirebilirsiniz.

Karakteristik

Genel Derece
Çocuklara Karşı Sevgi
Yabancılara Dostluk
Bakım Kolaylığı
Zeka
Diğer Hayvanlara Olan Sevgi
Aile Sevgisi
Kıl Dökme Seviyesi
Genel Sağlığı
Oynaklık Potansiyeli
Ses Eğitimi
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]