Avusturya Tazısı Köpeği Bakımı ve Özellikleri

Avusturya Tazısı Köpeği Bakımı ve Özellikleri
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
48 - 60 cm
Ağırlık
16 - 27 kilo
Yaşam Süresi
12 - 14 yıl

AVUSTURYA TAZISI 

Çok eskilere dayanan bir ırk olmasıyla birlikte bu köpek cinsine dair net ve kesin bilgiler yoktur ama buna rağmen bu cinsin Avusturya’nın yerli bir köpek türü olduğu kesindir. Kökenlerinin 19. yüzyıla kadar dayandığı düşünülmektedir. Bazı uzmanlara göre bu ırkın kökenlerinin Kelt Tazılarından geldiği iddia etmektedir. Avusturya Tazılarının bir diğer adı Brandlbracke’dir. Brand kelimesi Almancadır ve sözcüğün anlamı ateştir. Avusturya Tazılarının kürklerinde bulunan kızıl renk tonlarından dolayı bu isimle anılmaktadırlar. Karakterlerinin sağlam oluşu ve cesur oluşlarıyla bilinen Avusturya Tazıları bu özellikleriyle birçok efsane ve hikâyede adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bu güzel canlıların yaşam süreleri 12-14 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

AVUSTURYA TAZISI CİNSİNİN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ 

Avusturya Tazıları atletik bir beden yapısına sahip olduklarından dolayı en başta fiziki görünümleri ile dikkat çekerler. Kürk rengi bu köpekler için oldukça önemlidir. Aranılan renk siyah üzerine açık kahverengi lekeli bir kürktür. Ortalama ağırlıkları 16 – 27 kg arasındadır. Boy ise erkek Avusturya Tazılarında 50 -60 cm iken dişilerde 48 – 54 cm arasındadır. Boyut olarak ortalamanın daha üstünde sayılacak derecede büyük köpeklerdir. Tüylerinin rengi siyahtır. Siyah üzerine kesik kesik gölgeli veya açık kahverengi lekeli olabilir. Bazılarında minik beyaz, kahverengi lekeler vardır. Bu lekeler bedenlerinin göğüs bölgesinde bulunur. Fiziki yapıları gereği çok hızlı koşarlar ve belirlenen hedefe hemen ulaşırlar. Dirayetli, güçlü ve oldukça dinamik bir yapıları vardır. Bu sayede sıcak ve soğuk karşısında hassasiyet göstermezler. 

AVUSTURYA TAZISI CİNSİNİNDAVRANIŞLARI

Avusturya Tazıları sahiplerine karşı itaatkâr ve duyarlı oluşlarıyla dikkat çekerler. Sahiplerine duygu yüklü davranırlar. İyi huylu olmalarının yanı sıra sahiplerine aşırı bağlıdırlar. Onlarla beraber yaşamak ister. Çocuklara karşı da oldukça naziklerdir. Düzgün bir şekilde bağ kurulduğunda her yaş grubundan çocukla birlikte mutlu mesut vakit geçirebilirler. Avusturya Tazılarının enerji seviyeleri oldukça yüksektir. Bu sayede yaşı küçük olan çocuklarla sıkılmadan oyunlar oynayabilirler. Bu özellikleri onları ideal aile köpeği sınıfına dâhil etmiştir. Burunları aşırı keskindir. Oldukça iyi iz sürme özelliğine sahiptirler. Hedefe bu sayede kolayca ulaşırlar ve oldukça sessiz hareket ederler. Aynı zamanda çok zeki olduklarından dikkatle hareket ederler. Sadece tek bir av hedefini değil birden fazla hedefi kolayca bulabilirler. Bu özellikleri onların eskiden günümüze kadar avcılar tarafından av köpeği olarak da beslenmelerini sağlamıştır. 

Apartman ortamına her ne kadar uyum sağlasa da köpeğinizin mutlu, sağlıklı bir hayat sürmesi için onu büyük bir bahçede beslemeniz daha doğru olacaktır. Hareketli yapılarından dolayı geniş ve büyük bir alanda daha rahat hareket edeceklerdir. Evde olduklarında uyumaktan oldukça hoşlanırlar. Her ne kadar evde vakit geçirmeyi çok sevseler de park, açık alan ve dışarıda enerjilerini atma isteği duyarlar. Uyum konusunda mizaçları birçok şeye yatkın olsa da biraz inatçı olabilirler. Eğitim verilirken sabırla ve şefkatle inatları kırıldığında gayet çabuk eğitim alacaklardır.

AVUSTURYA TAZISI CİNSİNİN BESLENME ALIŞKANLIĞI 

Tüy ve beden sağlıkları için iyi mamalarla beslemek gerekir. Evdeki artık yemeklerden ya da farklı besinlerden verilmesi önerilmez. Enerjileri yüksek olduğundan çabuk acıkırlar ve yediklerini çabuk yakarlar. Aynı zamanda yürüyüş ve egzersizlerle hareket olanağı artırılmalıdır. Hareketli yapıları kolayca susamalarına neden olacağından bol taze su verilmelidir. Ara sıra dişleri kontrol edilmelidir. Avusturya Tazılarında, hareketli doğaları gereği obezite ve benzeri bir rahatsızlık görülmese de çok fazla yemek vermekten kaçınılmalıdır. Köpeğinizi aralıklarla veterinere götürüp gerekli kontrollerini yaptırmak hem sizin hem onun açısından çok iyi olacaktır.

AVUSTURYA TAZISI CİNSİNİN BAKIMI

Tüyleri kısa yapıda olduğundan tarama yapma işi kolaydır. Mevsim geçiş zamanları haricinde tüy dökmezler. Çok sık taramaya gerek yoktur. Bir haftada 2-3 kez taramak tüy ve deri sağlığı için yeterli olacaktır. Kulakları sarkık olduğu için kulak bakımına dikkat edilmelidir. Herhangi bir kulak enfeksiyonu riskine karşı aralıklarla kulaklarını temizlemek gerekir. Tırnakları hızlı uzar bu sebeple düzenli bir şekilde tırnak kesimi yapmak gerekir. 

Avusturya Tazıları genel anlamda sağlıklıdırlar, çok sık rahatsızlanmazlar. Sadece yaşlandıkları zaman kemik rahatsızlıkları nüksedebilir. Kalça çıkığı, artrit ve eklem rahatsızlıkları olabilir. Ortalamanın üzerinde yaşam süresine sahip bir cins olarak bilinirler. Düzenli bakım ve iyi beslenme ile yaşam süreleri uzayabilir.

Karakteristik

Uyum Sağlama
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Kıl Dökme Seviyesi
Eğitebilirlik
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Yolculuk Rahatlğı
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]