Beagle Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Beagle Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
36 - 40 cm
Ağırlık
9 - 10 kilo
Yaşam Süresi
12 - 15 yıl

BEAGLE 

Beagle, İngiliz av köpeği olarak da bilinmektedir. Bu cins köpekler 1300'lü yıllardan bu yana popüler bir tavşan avcısı olmuşlardır. Av Köpeğinin İngilizce karşılığı olan 'Beagle' İrlanda dilinde küçük anlamına gelen 'beag' sözcüğünden, Fransızca açık boğaz manasına gelen 'begueule' sözcüğünden müzikal havlamasına binaen türetilmiştir. Eski zamanlardan beri bu küçük av köpekleri avcıların yanında onlara yardım amaçlı, küçük veya büyük çocukların takibini sağlamak için yetiştirilmişlerdir. Ortalama yaşam süreleri 12 – 15 yıl arasındadır. Bugünkü modern Beagle ırkı 1800’lerin başında İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Bu köpek cinsi bize ekranlardan da tanıdıktır. Ekranlardan gördüğümüz Charles M. Schulz tarafından yaratılmış Peanuts isimli çizgi dizisindeki başkahraman Charles’in ‘Charlie’ köpeği Snoopy beagle cinsidir.

 

BEAGLE CİNSİNİN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ 

Bu cins köpeklerin tüyleri yumuşak ve kısadır. Göze çarpan bacakları ve dizleri ile dikkat çekerler. Kulakları uzun ve iki yana sarkık şekildedir. Tüy renkleri siyah, beyaz ve kahverengi desenlerle karışıktır. Boyutları dişi ve erkek olarak değişiklik gösterir. Omuzlar erkekler için 36 – 43 cm civarında iken dişilerde 33 – 40 cm’dir. Ortalamaya bakıldığında ise bu oran 33-41 cm arasındadır. Kiloları 9 – 10 kg arasındadır. Boyut olarak küçük olmalarına rağmen vücut yapıları kaslıdır. Gözleri iridir, göz renkleri koyu kahverengi veya eladır. Kulakları büyüktür, sarkık ve yumuşaktır. Kuyrukları uzundur ve hareket halindeyken dik durur. Düz yapılı bir kuyruk yapıları vardır, kıvrımlı değildir. Bacaklarında ve karın bölgesinde nadiren de olsa benekler görünebilir. Ayakları ve kuyruk uçları beyazdır. Burunlarının koku alma duyusu çok keskindir. Bu özelliklerinden dolayı narkotik köpeği ve av köpeği olarak da beslenebilirler.

 

BEAGLE CİNSİNİN DAVRANIŞLARI

Beagle cinsi köpekler çok iyi bir ev arkadaşıdır. Hayat dolu, enerjik ve hiperaktiftirler. Bu sebeple hareketi sevmeyen kişilerin beslemek için tercih etmemesi gereken bir cinstir. İz sürme konusunda çok iyidir, kokunun peşine takılıp giderler. Diğer köpeklere karşı en başta temkinlidirler ama yine de dost olurlar. Özellikle içgüdüsel olarak av köpekleriyle araları çok iyidir. Arkadaş canlısı olduklarından çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Genel olarak mutludurlar, kuyruklarını neşeyle sallarlar. Çok aktif oluşlarıyla her an yürüyüşe ve oyuna hazırdırlar. Kavga ya da gürültü anında kesik kesik havlarlar. Her ne kadar ırkları ve yaradılışları gereği avlanma içgüdüsü ile dikkat çekseler de ev ortamına kolay adapte olurlar. Beagle cinsi, sahiplerine karşı her ne kadar itaatkâr bir köpek olsalar da biraz başına buyruk ve hiperaktif oluşları eğitilmelerini zorlaştırabilir. Eğitim verirken dikkatlerinin dağılmamasına özen göstermek gerekir.

 

BEAGLE CİNSİNİN BESLENME ALIŞKANLIĞI 

Beagle cinsi köpekler düzenli beslenme ve uygun çevre koşullarının sağlanması koşulunda uzun süre hayatta kalabilmektedir. Onlar için her daim kaliteli köpek maması temin edilmelidir ve diyete uygun beslenme durumları kontrol edilmelidir. İştahları doğaları gereği değişkenlik gösterebilir ve düzenli öğünlerle birlikte bir sonraki seferde açlıklarını giderebilirler. Beagle köpeğinize özel maması dışında herhangi bir yemek artığı yahut kırıntı verilmesi sağlıklarını kötü etkileyeceği için önerilmez. Bu durum onların olumsuz davranışlar sergilemesine de yol açabilir. Benzer şekilde, herhangi bir komutu öğrendikten sonra ödül olarak da çok sık yemek vermemek gerekir. Mamalarını yemeden önce yem sıcaklığını kontrol ederler. Yemek yerken güvende hissetmeleri için onlara uzaktan göz kulak olabilirsiniz.

 

BEAGLE CİNSİNİN BAKIMI 

Bu cins köpekler ılıman iklim köpeğidir. Aşırı soğuk ve kuru havaya yatkın değildirler. Tüyleri çok uzun değildir, kısa ve yumuşaktır. İlkbahar dönemlerinde hafif derecede tüy dökerler. Tüy ve deri sağlığı için her hafta fırçalanmalı ve kulak içleri ıslak bir bez parçası ile silinmelidir. Düzenli olarak temizlenmeleri gerekir. Beagle cinsi köpekler bakımları düzenli yapıldığında kolay kolay sağlık sorunu yaşamazlar. Sadece kalça displezyası veya omurlarıyla alakalı sağlık sorunu yaşayabilirler. Bu sorunu düzenli egzersizle köpeğinizden uzak tutabilirsiniz. Hızlı yürüyüşlere çıkarabilirsiniz. 

Burunları oldukça hassastır. Av içgüdüleri ağır basar ve aldıkları herhangi bir kokunun peşinde takılıp hedefe ulaşana kadar devam ederler. Bu sebeple köpeğinizi dışarı çıkardığınızda kesinlikle tasma kullanmalısınız. Vücut bağışıklığı ve direnci için Beagle köpeğinize veteriner kontrolünde belirli zamanlarda aşılarını yaptırmalısınız ve bunu asla ihmal etmemelisiniz. Dişlerini aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Beagle dostlarımızın bakımını düzenli yaptığınızda kronik sorunlar dışında kolay kolay sorun yaşamazsınız.

Karakteristik

Uyum Sağlama
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Kıl Dökme Seviyesi
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Boyut
Eğitebilirlik
Yolculuk Rahatlğı
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]