Pomeranian Boo Köpeği Bakımı ve Özellikleri

Pomeranian Boo Köpeği Bakımı ve Özellikleri
Cinsin Temel İstatistikleri
Boyut
18 - 30 cm
Ağırlık
1 - 3 kilo
Yaşam Süresi
13 - 16 yıl

Pomeranian Köpekleri

Pomeranian cinsi köpekleri Michelangelo, Sir İsaac Newton, Paris Hilton, Nicole Richie pek çok ünlü insan tarafından tercih edilen ve tarihine bakıldığında da Fransız asilzadelerinin hatta kraliçenin favorisi olan köpeklerdir. Pek çok karakteristik özelliği yanında modern yaşama uyum sağlaması, küçük ırk olması ve cins köpeklere nazaran ırksal hastalıklara daha az yatkın olması, onu en sevilen köpek ırkı haline getirmiştir.

Pomeranian Boo Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

Küçük hatta oyuncak boyutlu köpekler olan Pomeranian, erkek ve dişilerde aynı olmak üzere 18 – 30 cm boya sahiptir. Kiloları da 1 ila 3 arasında oynar Daha fazla kilo alması onun ölümüne yol açacağı için kilosunun azami sınırı bilinmelidir.

Ortalama yaşam süresi 13 ile 16 yıl arasında değişse de 20 yıl yaşayan Pomeranian da vardır. Tamamen bakım, iyi hekim ve ilgi ile ilgilidir ömür uzunluğu. Bunun dışında tarihine bakıldığında sadece tüy rengi beyaz olan Pomeranian cinsi, bugün krem, kahverengi, siyah tüylere sahip olabilmektedir. Patileri ufaktır, kafalarını şekil olarak kamaya benzer.

Yüz hattı olarak belki de en tatlı köpeklerden olan Pomeranian, sivri sırta paralel olan kuyruk yapıları ile her zaman neşeli bir görüntü sunarlar. Yüzlerinde sivri burun, küçük ama dik kulak yapısı dikkat çeker. Ayrıca bu cins, yüzünün de oldukça tüylü olması ile bilinir. Çaprazlanma ile spitz cinsi olan Pomeranian köpeklerinin spitz kırması olmamasına dikkat edilmelidir.

Pomeranian çok tüylü yapısı ile bilinir. Tüyleri iki katmandır, ilk katman kabarıktır, alt kısım ise koruyucu olan kalın tüylü tabakadır. Tüyleri dik olduğu için kördüğüm şansı düşüktür ama hareketli bir köpek ise tüylerin kördüğüm olması işten bile değildir.  Ayrıca erkek Pomeranian yılda bir kez, dişi Pomeranian ise doğumdan sonra ya da yaz ayında tüy döker.

Pomeranian Boo Cinsi Köpeklerin Kökeni

Pomeranian, adını Almanya ve Polonya’nın topraklarının bulunduğu Pomeranya bölgesinden alır. Bu bölge, Doğu Avrupa bölgesidir ve en önemli özelliği Kuzeydoğu Almanya’nın önemli bölümünü kaplasa da Slav kültürünün baskın olmasıdır. Pomeranian cinsi köpekler de bu bölgede Greenland kızak köpeklerinin kırması olarak dünyaya gelmişlerdir.

Bu cins, İngiltere’ye ihraç edilerek hem kendi bölgesini tanıtmış hem de bölgesinin gelişmesini sağlamıştır. 1700 – 1800’lü yıllarda İngiliz ve Fransız asilzadelerinin Pomeranian köpekleri ile tabloları yapılmış, bu kişiler gittikleri her yere köpeklerini de götürerek bu cinsi tüm dünyaya tanıtmıştır. 1900’lü yılların ortalarında Amerikan Kennel Kulübünün Pomeranian cinsini tanımaları onların bugünkü boyutlarına gelmesini sağlamıştır.

Bugün, pofuduk ve kabarık tüylü Pomeranian yine ünlü kişilerin vazgeçilmez köpekleri haline gelmiştir.

Pomeranian Boo Köpeklerinin Karakteristik Özellikleri

Bu köpeklerin en önemli özelliği inatçı olmalarıdır. Boyutlarına bakıp “İstediğimiz gibi eğitiriz” denilecek bir karaktere asla sahip değildir. İnadının kırılması ve sahibine tam olarak bağlanması için mutlaka küçük yaştan itibaren eğitilmelidir. Ama elbette Pomeranian cinsinin yegâne özelliği inatçılık değildir.

Pomeranian, sizi ailesi olarak görür. Bu bakımdan ailesine sıkı sıkıya bağlıdır. Ayrıca öğrenmeyi seven, akıllı bir köpektir. Pomeranian, enerjisi orta düzeyde olan bir köpek cinsidir. Bu bakımdan küçük yaşta alıştırılırsa iyi bir bekçi köpeği olup geceleri sizi yormadan enerjilerini atabilirler.

Pomeranian cinsinin çocuklar ile anlaşma yüzdesi oldukça düşüktür. Bunun da en önemli nedeni çocukların bu köpekleri oyuncak gibi görüp hırçın sevmesidir. Pomeranian, hırçın sevilmelerde ısırmaya kadar net ve ani tepkiler verebilir. Bu durum da en azından ergenlik öncesi bireyler için sıkıntı yaratmaktadır. Her ne kadar aile hayatına kolay uyum sağlasa da çocuklar konusunda aynı adaptasyon olmayabilir.

Pomeranian cinsi köpekler, çocuklarla olduğu gibi kendi cinsi ya da diğer köpeklerle kolay iletişim kuramayabiliyor ama kedilerle çok iyi anlaşabiliyor. Diğer köpeklere karşı saldırganlığa varan bir tutum sergileyen Pomeranian, söz konusu kedi olduğunda aynı agresifliği çok zor gösteriyor. Ama yine de yavru kedi gibi kendisini savunamayacak kedilerin, Pomeranian ile baş başa bırakılmamasında fayda var.

Pomeranian, aile bireylerine ne kadar sevgi dolu ve hatta yılışık ise yabancılara da bir o kadar mesafeli. Bir yabancının Pomeranian tarafından hoş karşılanması için sahibinin bu kişiyi ona tanıtması gerekir. Yine de diğer cinslere göre yabancılara mesafesini, sahibinin de yardımıyla, daha kolay aşabilir. Bu özelliği sayesinde bekçi köpeği olarak eğitilebilir ama doğuştan böyle bir özelliği olmadığı için bekçilik özelliği ancak orta seviyededir.

Pomeranian cinsi köpekler, ufak ve orta enerjiye sahip olmalarının yanı sıra küçük yaştan itibaren eğitilirse havlamaları da kontrol altına alınabilir. Bu da onları apartman yaşamına uyumlu hale getiren en önemli özellik. Üstelik bu minik dostlar, ev içi aktivite ile kolaylıklarla enerjilerini atabildikleri ve alıştırılırsa kuma da kakasını/çişini yapabildikleri için evde beslemeye en uygun köpek cinsidir. Elbette Pomeranian cinsinin bu özelliği, onları eve kapatmak anlamına gelmemelidir çünkü en sevdikleri aktivite kısa yürüyüşlerdir. Böyle bir bakım onların ömürlerini ciddi derecede uzatmaktadır.

Pomeranian Boo Cinsinin Bakımından Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Pomeranian, mutlaka kendi cinsine uygun bir mama ile beslenmelidir. Pomeranian cinsinin çok kilo alması onun erken ve maalesef acılı bir şekilde hayata gözlerini yummasına neden olacağı için mutlaka veteriner hekimin önerdiği ölçülerle besleme yapılmalıdır.

Pomeranian arada bir yaş mama ile ödüllendirebilir ama diş sağlığı için asıl yemesi gereken mama, kuru mamadır. Yine de günde bir kez dişlerinin fırçalanması onun sağlıklı bir ağza sahip olmasını sağlayacaktır. Eğer böyle bir zaman diliminiz yoksa veteriner hekimlerde bulunan ağız sağlığı ürünlerini en azından haftada bir kullanmalısınız.

Pomeranian, kısırlaştırılması önerilen bir cinstir. Kısırlaştırılmazsa bir ya da iki yıl içerisinde, idrar yolu enfeksiyonu meydana gelebilir ve tedavisi mümkün olmazsa bu enfeksiyon böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir. 

Diğer köpek cinsleri kadar kronik rahatsızlığı olmayan Pomeranian cinsinin tüyleri mümkünse iki güne bir taranmalıdır. Aksi taktirde tüy dökümü meydana gelebilir. Bunun yanında her gün banyo yapması gerekmez hatta tüy sağlığı açısından sadece gerekirse banyo yaptırılması tavsiye edilir. Ek olarak kulak içi ıslak bezle silinmeli ve evde bakım söz konusu ise tırnakları düzenli olarak kısaltılmalıdır.

Tüm bu uyarılar ile birlikte her köpek gibi Pomeranian da aylık doktor kontrolüne götürülmeli, düzenli aşıları asla ihmal edilmemeli ve ona zehir olabilecek bitkiler yaşam alanından uzaklaştırılmalıdır.

Karakteristik

Uyum Sağlama
Sıcak Havalarda Yaşanabilirlik
Apartman Yaşamına Uyumluluk
Acemi Bakıcı
Hassasiyet
Tek Başına Kalabilirlik
Soğuk Havalarada Yaşanabilirlik
Arkadaşlık İlişkileri
Ailesi Sevgisi
Çocuk Dostu
Hemcisleriyle Dostluk
Yabancılara Karşı Dostluk
Sağlık ve Bakım
Kıl Dökme Seviyesi
Salya Akma Seviyesi
Bakım
Genel Sağlık
Kilo Alma Potansiyeli
Eğitebilirlik
Eğitebilirlik
Zeka Seviyesi
Potential For Mouthiness
Av Potansiyeli
Ses Çıkarma Potansiyeli
Yolculuk Rahatlğı
Haraketlilik
Enerji Seviyesi
Güç
Egzersiz İhtiyacı
Oyuncu
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]