British Shorthair Kedisi Özellikle ve Bakımı

British Shorthair Kedisi Özellikle ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Ağırlık
5 - 10 kilo
Yaşam Süresi
14 - 20 yıl

British Short Hair Kedileri

  Romalıların tarafından işgal edilen İngiltere'ye Mısır'dan gelmiş olan kedilerin ataları olduğu bilinmektedir. Birleşik Krallık'ta bilinen en eski kökene sahip ve popüler olan ırktır. 19. yüzyıl sonralarında ise kedi gösteriler ile kendilerini dünyaya tanımışlardır. İngiltere'deki bugün bu cins kediler, Amerika'daki kardeşlerine göre renklerine göre ayrılırlar ve her renk farklı bir ırk olarak sayılmaktadır. Lewis Carroll'un eseri olan Alice Harikalar Diyarı'ndaki Cheshire karakteri ile de dünyaya isimlerini tanıtmış olan bu kediler, günümüzde en popüler cins aralarında sayılır.

 

British Short Hair Karakteristik Özellikleri

  British Shorhairler, uyumlu ve dayanıklı bir yapıya sahiplerdir. Saldırganlık özelliği pek görülmeyen bu kedilerin diğer özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

 1. - Tam bir şehir ve ev kedisidirler, sessiz ve sakin bir yapıları vardır.
 2. - Ev içi yaşamına uyumludurlar ve sokağa merakları yoktur.
 3. - Çok fazla sıkmadığınız ve kucağınıza almadığınız sürece sinirlenmezler. Sinirlenseler de saldırma özellikleri yoktur, genelde oynamak ya da dişlerini kaşımak amacıyla parmağınızı ısırmaya çalışabilirler.
 4. - Çok fazla miyavlamazlar, kapalı kapı olan ortamlarda dışarı çıkmak istedikleri zaman ya da acıktıkları zaman bazen miyavlarlar.
 5. - Belirgin olarak bir ilgi merakları yoktur fakat oyun oynamak istediklerinde bunu açıkça belli ederler.
 6. - Kucakta taşınmaktan ve oturmaktan pek hoşlanmazlar, hoşlandıkları şey ise sahibinin yanında uzanmaktır.
 7. - Koltukları tırmalama gibi yaramazlıklar yapmazlar, genelde tırmaladıkları şeylere zarar vermezler, tabi bunun için tırnaklarının da düzenli olarak kesiliyor olması çok önemlidir.
 8. - Evde yalnız başına vakit geçirmekten keyif alırlar, kendilerine oynayacak mutlaka bir şeyler bulurlar.
 9. - Avcılık yetenekleri pek de gelişmemiştir, çok iyi yakalayıcı değillerdir.
 10. - Ev içerisinde saklanmaktan ve saklanbaç oynamaktan zevk alırlar. Kovalanmayı severler.

 

Fiziksel Özellikleri Nasıldır?

 1. - Tüyleri yoğun ve peluş gibi gözükür, parlak ve iyi görünümlüdür.
 2. - Erkekleri genelde daha iri olup  5-10 kg arasında değişkenlik gösterirler.
 3. - Kulakları ne kısa ve de uzundur, kulak uçları genelde yuvarlak görünümlüdür.
 4. - Kafalarının şekli yuvarlaktır, burunları yayvan ve tam ortada top gibi durur.
 5. - Gözleri iri görünümlüdür ve bakır renginden altına kadar farklı renk tonları arası değişiklik gösterebilir.
 6. - En yaygın renkleri duman grisi renktir. Onun dışında siyah, beyaz, krem, tekir ya da noktalı renklerde de görülebilir.
 7. - Ortalama ömürleri ise 14-20 senesi değişkenlik gösterir. Kısırlaştırılma işlemi gerçekleştirildiği taktirde az hastalıklı bir yaşam sürerler.

British Shorthairlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

  Kısa tüylü olan British Shorthairlerin kürklerinde kırık oluşumunun az olduğu için çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Haftada bir ya da iki kez fırçalamak yeterli olacaktır. Bunun dışında gözlerinde akma varsa nemli bezler ile haftada 3-4 kez silmelisiniz. Tırnaklarını ise ayda bir kez kestirmeniz yeterli olacaktır. Kediniz alerjik reaksiyonlar gösteriyorsa veteriner kontrollerine götürmeyi ihmal etmeyin. Banyo yapmaları eğer çok pis olmadığı sürece tavsiye edilmez.

Nasıl Beslenmeleri Gerekir?

   Bu ırkın kedilerine özel mamalar üretilmektedir. British Shorthair ırkına özel üretilen kuru mamalar ile kedinizi besleyebilirsiniz. Bu mamalar, kedinizin ihtiyacı olan vitamin ve minarelleri kedinize sağlayacaktır. Bu kuru mamaların dışında kedinize haftada bir ya da iki kere yaş mama veya ödül mamaları da verebilirsiniz. Ödül mamalarını kedinizin iyi bir hareket sergilediklerinde vermiş olmanız, eğitilmesi açısından önemlidir.

  Kedinizin mamasını seçerken mutlaka kedinizin cilt yapısına uygun olup olmadığını göz önünde bulundurun. Dikkat edildiği ve bakımının düzenli olarak yapıldığı taktirde bu kediler 20 seneye kadar sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler. 

Karakteristik

Genel Derece
Aile Sevgisi
Kıl Dökme Seviyesi
Genel Sağlığı
Oynaklık Potansiyeli
Ses Eğitimi
Çocuklara Karşı Sevgi
Yabancılara Dostluk
Bakım Kolaylığı
Zeka
Diğer Hayvanlara Olan Sevgi
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]