Küçük Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları Nelerdir?

Küçük Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları Nelerdir?

Küçük köpeklerin birçoğu belirli hastalıkları genetik olarak sahiptirler dolayısı ile bu türlerin sahipleri, yada sahiplenmek isteyen kişiler için bu hastalıklar hakkında ön bilgi sahibi olmak çok önemli konuların başında gelmektedir.

Küçük Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları Nelerdir?

 

Küçük köpeklerde Brakisefali sendromu

Özellikle Pug Cinsi gibi küçük burunlu köpeklerde görünen bu hastalık horlama gibi küçük görünen ancak uzun vadede sevimli dostlarımıza zarar verebilecek bir hasatalıktır.

 

 

Küçük köpeklerde İntervertebral Disk Hastalığı

Özellikle Shih Tzu cinsinde görülen bu omurilik hastalığı sevimli dostlarımız da şiddetli bel ağrısı ve ileri seviyede felç olmasına kadar gidebilecek tehlikede bir hastalıktır.

 

 

Küçük köpeklerde Pankreatit

Tüm köpek ırklarında görünen bu hastalık çoğunlukla küçük köpeklerimiz de görülmektedir. Pankreas iltihabı olarak da bilinen bu hastalıkta ateş, kusma, ishal, dehidrasyon gibi belirtiler görülmektedir.

 

 

Küçük köpeklerde Hipoglisemi

Küçük Köpeklerin 6 ile 12 hafta arasındaki yavrularında sık görülen Hipoglisemi hastalığı uyuşukluk, zayıflık, titreme gibi belirtiler ile kendisini göstermektedir. Kan şekerinde ani düşüş olan Hipoglisemi belirtilerini gördüğünüz zaman veterinerinize danışmanız hayati derecede önemlidir.

 

 

Küçük köpeklerde Kulak İltihabı

Özellikle uzun kulaklı köpek türlerinde görünen bu hastalığın en önemli belirtisi sevimli dostunuzun sürekli kulağını kaşımaya çalışması ve kulağından kötü kokulu sarı sıvıların akmasıdır.

Ölümcül bir hastalık olmasa da sevimli dostunuzu huzursuz edecek zaman zaman ise ağrılı günler geçirmesine sebep olabilir.

Mail : [email protected]