İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Cinsin Temel İstatistikleri
Ağırlık
3 - 6 kilo
Yaşam Süresi
12 - 17 yıl

İRAN KEDİSİ

Adından da belli olduğu gibi İran kedileri İran kökenli bir ırktan gelmektedirler. Dünyaya da buradan yayılmış olan bu kediler, ilk olarak İran'dan İtalya'ya getirilmişlerdir. Ankara üzerinden başlayan bu yolculuk ile bu ırk dünyaya yayılmaya başlamışlardır. Kısa sürece tüm Avrupa'da görülmeye başlamışlardır. Irklarının çok eskiye dayanıldığı düşünülen bu kediler, genetikleri araştırıldığında Avrupa kedileriyle benzerlik göstermiş oldukları görülür. 

İran Kedilerinin Fiziksel Özellikleri

 • - Bu kediler pofuduk tüyleri yüzünden olduklarından daha da büyük görünürler fakat oldukça ufak yapıları vardır.
 • - Büyüklükleri orta ve ufaktır, bacakları ise kısa ve kalındır.
 • - Sağlıklı bir yetişkin İran kedisi, ortalama 4 ile 6 kilo arasındadır. Dişilerinin ise ortalama kilosu 3,2 ile 4,5 arasındadır.
 • - Dişilerin boyları 24-35 cm arası, erkeklerinin ise 24-38 arası arası değişkenlik gösterir.
 • - En tipik özelliklerinden biri de basık ve kalkık burunları olmasıdır. Bu burun yapısı İran kedilerinde yaygındır fakat bazı sağlık sorunlarının nedeni de olabilir.
 • - Gözleri iri ve yuvarlak yapıya sahiptir. Mavi ve yeşil tonları arasında görülür. Bazen farklı renklere de sahip olabilirler.
 • - Tüyleri sık ve uzundur, pofuduk olan bu tüyler bazen kulaklarının içinde ve pati altlarında da görülebilir.
 • - Tüylerinin rengi beyaz, siyah, mavi, sarı, duman rengi, ya da karma olarak görülebilir.
 • - Ortalama ömürleri ise 12-17 yıl arası değişkenlik gösterir.

İran Kedisi Kişiliği

  Eğer fazla hareketli ve koşuşturup oyun oynayan bir dost hayal etmişseniz, bu kedi ırkı size uygun olmayacaktır. Özellikleri aşağıda belirtildiği gibidir:

 • - Son derece sakin ve sessiz yapıları vardır, biblo gibi durmayı çok severler.
 • - İran kedileri oldukça uyumlu kedilerdir, birlikte yaşaması en kolay kedi ırklarından birisidir.
 • - Çocuklarla ve köpeklerle oldukça iyi anlaşabilirler.
 • - Gürültülü ve kalabalık ortamlardan pek hoşlanmazlar, genelde sessiz ve huzurlu ortamları tercih ederler.
 • - Oldukça zeki olan bu ırk, bu zekayı gösterme konusunda pek başarılı sayılmazlar.
 • - Yalnız kalmaktan şikayet etmezler, sürekli yattıkları için aksine severler bile. Evde yalnız bırakırken düşünmenize gerek yoktur.

İran Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  Diğer ırklar ile karşılaştırdığımızda İran kedilerinin bakımı daha çok para ve zaman gerektirecektir. Böbrek rahatsızlıklarına meyilli olan bu İran kedileri, sık sık kontrole götürülmelidir. Bunun dışında tüylerini her gün taramanız gerektiğini söyleyebiliriz. Tüy yapısına ve yaşına uygun taraklar ile her gün ya da iki günde bir taramanız tavsiye edilir. Aynı zamanda kulaklarını ve göz kenarlarını bez yardımı ile silmek gerekir, akıntı ve kirlilik gibi problemlere karşı temiz tutmalıyız. Tırnaklarını ise ayda bir ya da iki kez olmak üzere kestirebilirsiniz. Eğer İran kedisi bakıyorsanız, mutlaka zamanı geldiğinde kısırlaştırın. Bu durum çoğu hastalığın erkenden oluşmasını engelleyecektir.

İran Kedileri Nasıl Beslenmelidir?

  İran kedilerinin çok yiyip çok kilo almaları kesinlikle engellenmesi gereken bir durumdur. Çünkü ufak burunları yüzünden nefes alma gibi problemler yaşarlar ve ne kadar fazla kilo alırlarsa o kadar nefes problemi yaşayabilirler. Fazla kilolar ölümcül sonuçlar doğurabilir. Veterinerin de uygun gördüğü kuru mamalar ile beslenebilirler. Günde iki ya da üç öğün olmak üzere düzenli saatlerde yemek yemelidirler. Bunun dışında haftada bir kaç kez yaş mama ya da ödül maması ile besleyebilirsiniz. Ödül mamalarında aşırıya kaçmamak gerekir. Normal besinler ile beslenmeleri pek tavsiye edilmez. Bütün bu unsurlara uyulduğu sürece herhangi bir sağlık problemi yaşamazlar.

 

Karakteristik

Genel Derece
Zeka
Diğer Hayvanlara Olan Sevgi
Aile Sevgisi
Kıl Dökme Seviyesi
Genel Sağlığı
Oynaklık Potansiyeli
Ses Eğitimi
Çocuklara Karşı Sevgi
Yabancılara Dostluk
Bakım Kolaylığı
Renkli Pati ücretsiz hayvan sahiplendirme platformu olarak sizlere hizmet vermektedir. Sitemizde yer alan hiç bir ilan için sizden ücret talep edilemez. Kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına bakarak size en yakın gelen bir dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek, kedi veya kuşlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kedi tuvalet eğitimi, köpek bakımı gibi konularda blog sayfamızdan destek alabilirsiniz. Bakamadığınız veya bakmakta zorlandığınız bir evcil hayvanınız varsa ücretsiz sahiplendirme ilanı oluşturarak ona daha iyi bakabilecek birini bulabilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplendirme , ücretsiz kedi sahiplendirme , ücretsiz kuş sahiplendirme ve bunun gibi tüm ilanlara sitemiz üzerinden ulaşabilir ve sizde üye olarak ilan ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm diğer sorular için bize mail atabilirsiniz. Mail : [email protected]